Az iratok még Putyinnnak is okozhatnak nehéz perceket… A világelit bedöntésére is alkalmasak lehetnek!
Óriási, minden eddiginél nagyobb mennyiségű információ szivárgott ki a titkos offshore-világból!
A politikai és pénzügyi elit vagyoneltitkolását és adóelkerülését szolgáló offshore-cégekkel kapcsolatos dokumentumokat, amelyeket Pandora-papíroknak neveztek el, egy nemzetközi újságíró-szervezet, az International Consortium of Investigative Journalists szerezte meg és dolgozza fel.
A Pandora-papírok 35 jelenlegi és egykori állam- és kormányfő érintettségét fedi fel, több mint száz dollármilliárdos üzelmei szerepelnek bennük, és magyar szálakat is találni a papírok között.
Az iratok Vlagyimir Putyin orosz elnöknek is okozhatnak nehéz pereceket, mivel vele összefüggésbe hozható titkos monacói ingatlanokat tár fel.
Andrej Babis cseh miniszterelnök is, aki milliárdos üzletemberként szállt be a politikába, használt offshore-cégeket. 2009-ben három ilyen céget hozott létre, ezek mögé bújva vásárolt meg 13 millió angol fontért (5,5 milliárd forint) egy dél-franciaországi szőlőültetvényt kastéllyal, medencével, moziteremmel.
De lebukott a jordán király is, aki 70 millió angol fontnyi (30 milliárd forint) brit és amerikai titkos ingatlanbirodalommal rendelkezik a Pandora-papírok szerint.
Az azerbajdzsáni elnök, Ilham Alijev és családja üzelmeire is fény derül a papírokból. Ezek szerint Alijevék több mint 400 millió angol font (170 milliárd forint) értékben rendelkeznek ingatlanokkal Nagy-Britanniában.
Alijevék az angol királynővel is bizniszeltek, az egyik londoni ingatlanukat II. Erzsébet ingatlanportfólióját menedzselő társaságnak adták el, amiből 31 millió fontos (13 milliárd forint) profitjuk keletkezett.
Négy magyar érintett
A Pandora-papírok magyar szálait a Direkt36 tárta fel: négy magyar, politikai kapcsolatokkal rendelkező vállalkozót találtak.
Az egyik Kertész Balázs, aki fideszes önkormányzati képviselő volt az V. kerületben 2006 és 2010 között, Rogán Antal polgármestersége idején.
Ő a brit-virgin-szigeteki Nanga Group Ltd. részvényeit vásárolta meg 2016-ban, amelyet akkor 50 ezer dolláron tartottak nyilván. Hogy milyen vagyonelemeket birtokol a cég, az a dokumentumokból nem derült ki, és maga Kertész Balázs sem reagált a Direkt36 megkereséseire.
A másik Jászai Gellért, akit Mészáros Lőrinc egyik fő intézőjeként tartottak számon, s most ő a 4iG tulajdonosa. Jászai három céget alapított a Brit-Virgin-szigeteken 2017 februárjában és márciusában.
A cégbejegyzéssel kapcsolatos dokumentumok szerint a cégek célja többek között az volt, hogy bankszámlát birtokoljanak egy svájci banknál, a VP Bank Schweiznél.
Az iratokból az is kiderül, hogy az alapításukat megelőzően mekkora vagyont terveztek a cégeknek: összesen 25 millió svájci frankot (7,3 milliárd forint). A helyi cégközlöny szerint 2020 júliusában kezdeményezték mindhárom cég felszámolását.
Ez tíz nappal azután történt, hogy Mészáros Lőrinc kiszállt a 4iG-ből, ami így Jászaihoz került – hívta fel a figyelmet a Direkt36.
A harmadik Nyerges Zsolt, akit Simicska Lajos jobbkezeként tartottak számon. Egy előkerült 2009-es irat szerint Nyerges Zsolt volt az igazgatója egy Pannone Management Limited nevű, a Brit-Virgin-szigeteken bejegyzett cégnek, amit 2011-ben megszüntettek.
A negyedik magyar érintett pedig Horváth László tiszteletbeli kazah konzul. 2009-ben – egy ügyvéden keresztül – a Brit-Virgin-Szigeteken bejegyzett, L.A.C. International Ltd. nevű céggel kapcsolatban e-mailezett egy offshore szolgáltató céggel.
„A L.A.C. International Ltd.-nek Horváth László 2004-től megszűnésig volt igazgatója. A cég tevékenységi köre tanácsadás jellegű volt, gazdasági eseményt nem bonyolított
– írta az oknyomozó portálnak Horváth magyar cégének, a L.A.C. Holding Zrt.-nek a vezérigazgató-helyettese.