Idő kérdése, hogy Magyarországra is eljusson a rendkívül súlyos májgyulladást okozó ismeretlen vírus, amiről még a tudósok sem tudnak túl sokat. versenyt futunk az idővel…?
Múlt héten egy ötéves kislány került kórházba, most egy 10 és egy 16 éves fiatalnál mutatták ki a betegséget.
Két újabb májgyulladásos esetet jelentettek Romániából pénteken, ezúttal egy 10 és egy 16 éves gyereket kellett kórházba szállítani a betegség miatt
– számolt be az Euronews.
Valeria Herdea, a román egészségügyi főiskola rektorhelyettese szerint a legfontosabb:
A higiéniai szabályok betartása, a kézmosás, illetve a gyümölcsök és zöldségek alapos megmosása.
Ahogy arról számos médium is beszámolt, világszerte már száznál is több gyerek betegedett meg a rejtélyes májgyulladástól.
Aggasztó, hogy többek életét csak májátültetéssel tudták megmenteni, azonban volt olyan is, aki belehalt a betegségbe.
Ráadásula tudósok m-g mindig a sötétben tapogatóznak a kórokozót illetően.
Feltehetően egy adenovírus okozza, ám még az sincs kizárva, hogy valami egészen más.
A rejtélyes kórt jelentősen megemelkedett májenzimszinttel járó, titokzatos akut májgyulladásként azonosították.
Az érintettek sok esetben gyomor- és bélrendszeri tünetekről, hasi fájdalomról, hasmenésről és hányásról számoltak be, mások pedig sárgaságot tapasztaltak.
Az Egészségügyi Világszervezet közleménye alapján a laboratóriumi vizsgálatok kizárták az A-, B-, C-, E-, és bizonyos esetekben a D-típusú májgyulladást okozó hepatitisvírusokat.
Ezzel szemben legalább 20 gyermek koronavírustesztje lett pozitív, a megfázáshoz hasonló tüneteket és légzőszervi megbetegedéseket okozó adenovírust pedig legalább hetvennégy esetben, vagyis a betegek 40 százalékánál mutatták ki – a vizsgálatok alapján tizenkilenc gyermek szervezetében a két vírus egyszerre volt jelen.
A szakértők kizárták annak lehetőségét, hogy a Covid-vakcináknak köze lenne a megbetegedésekhez, ugyanis a WHO közleménye szerint a gyerekek túlnyomó többsége nem kapott koronavírus elleni védőoltást.
A szakértők kizárták annak lehetőségét, hogy a Covid-vakcináknak köze lenne a megbetegedésekhez, ugyanis a WHO közleménye szerint a gyerekek túlnyomó többsége nem kapott koronavírus elleni védőoltást.
A kutatók azt is megállapították, hogy nem a nemzetközi utazás és kereskedelem, és nem is bizonyos ételek vagy italok a felelősek az ismeretlen eredetű megbetegedésekért – még egy személyes szokásokkal kapcsolatos, részletes kérdőívet is kitöltettek az érintettekkel, de az így összegyűjtött információk sem hoztak áttörést a megoldás felé.
Egyes tudósok szerint a járvány miatti egészségügyi előírások is segíthetik a fertőzés terjedését, ugyanis a társadalmi távolságtartásból és maszkviselésből kifolyólag csökkenhetett a gyermekek szervezetének védekezőképessége, így a fiatalok a megszokottól eltérően nem váltak immunissá az adenovírussal szemben.
A WHO egyik tisztségviselője arra kérte az országokat, hogy figyeljék a hasonló megbetegedéseket, és minden esetben jelentsék azokat.
A szülőknek pedig azt tanácsolják a szakértők, hogy tanítsák meg gyermeküknek a zsebkendő önálló használatát, szemetesbe helyezését és az azt követő kézmosást – ezutóbbi az étkezések és a mosdó igénybevétele előtt is rendkívül fontos.
Magyarországon, ahol cikkünk megjelenéséig nem azonosították az ismeretlen eredetű heveny májgyulladást, Makara Mihály, a Budai Hepatológiai Centrum főorvosa 2020 októberében azt nyilatkozta a Világgazdaságnak, hogy teljesen leállt az akut májgyulladást okozó hepatitis C-vírus szűrése, miután a betegséget ugyanazok a szakemberek gyógyítják, akik a koronavírus-fertőzést is.