„Ennek a koronalyuknak az alakja nem igazán különleges.
A helyzete azonban nagyon érdekessé teszi. Péntek estéről szombatra virradó éjszaka körül némi gyors szél érkezik a Földre ebből a koronalyukból”
– mondta Mathew Owens, űrfizika professzor.
Napon az utóbbi időben két Föld-méretű lyuk is megjelent, ami arra utal, hogy hamarosan nagy erejű napszél éri majd a bolygónkat.
Milyen hatásai lehetnek ennek? Fényesebb lesz tőle a sarki fény?
Nemrég csillagászok felfedeztek egy új koronalyukat, ami hozzávetőlegesen a Földnél 30-szor nagyobb.
Ez szerencsére már kezd elfordulni az irányunkból, így más irányba bocsájtja ki a keletkezett napszelet, ellenben most egy másik lyuk is feltűnt, ami 18-20 Földnyi átmérőjű lehet.
Ez a napokban hatalmas méretű napkitörést bocsájt majd a bolygónk irányába.
Ami még különlegesebbé teszi a jelenséget, hogy a hasonló lyukak általában a fő csillagunk sarkpontjai körül szoktak keletkezni.
Azok szerencsésebb pozíciók, hiszen onnan mindig a világűr felé bocsájtják a felgyülemlett energiát. Most viszont a jelenség a Nap egyenlítője környékén képződött, tehát egyenesen a bolygónk irányába néz.
„Ennek a koronalyuknak az alakja nem igazán különleges. A helyzete azonban nagyon érdekessé teszi.
Arra számítanék, hogy e hét péntek estéről szombatra virradó éjszaka körül némi gyors szél érkezik a Földre ebből a koronalyukból”
— mondta Mathew Owens, űrfizika professzor.
A koronalyuk a napokban nagyjából 800 kilométeres sebességű napszelet bocsájthat ki.
Szerencsére az emberiségre ez nem jelent veszélyt, a bolygónk körül keringő műholdakra, megfigyelőegységekre és egyéb elektronikai berendezésekre viszont annál inkább.
A jelenség másik hozadéka a látványosabb sarki fény.
Szélsőséges esetben egy nagyon erős kitörés egyébként képes lenne a teljes emberi civilizációt visszaküldeni a kőkorszakba, ám erre szerencsére igen kicsi az esély.