Az Édenkert ősnyelve a magyar lehetett?
Rögtön az elején érdemesnek tartjuk leszögezni, hogy a lentiek mindössze puszta elméleten alapuló dolgok, meg nem erősített információk, mint ahogyan azt látni is fogjuk.
Ugyanakkor kellőképpen elgondolkodtatóak, még ha csak elméleti szinten is: vajon a Teremtéskor milyen nyelvet beszélhetett Ádám és Éva, és miért hiszik sokan azt, hogy ez a magyar nyelv volt.
A magyar mint a világ legősibb nyelve?
A magyart sokan egyfajta olyan ősnyelvnek gondolják, melyből minden nyelv eredt, és melyet a Mennyben az angyalok is beszéltek eredetileg.
Egyes ősmagyarsággal foglalkozó oldalak gyakran hangoztatják azt a leellenőrizhetetlen állítást, miszerint a mai magyar nyelv 68 % ős-etimont tartalmaz.
Az etimon valamely emberi szó legősibb formája. Ősszó.
A szavak eredetét kutató nyelvészeti segédtudománynak, az etimológiának a vizsgálati tárgya. Különböző források felhasználásával, összehasonlításon keresztül az etimológusok rekonstruálnak egy-egy etimont.
A vizsgálatot a Sorbonne egyetem nyelvészei végezték, akik összehasonlításokat csináltak számítógépek segítségével, a nyelvek ősiségére nézvést, hogy mely nyelv őrzött meg legtöbbet az ősműveltség elemeiből, az ős-etimonokból, alapszavakból, a következő eredményre jutottak:
A mai angol nyelv 4 % etimont, a latin 5 %, a csendes-óciáni nyelvek 7 %, az indiai mundakhol 9 %, a tibeti szanszkrit 12 %, az őstörök, türkmén 26 %, a mai magyar nyelv 68 % ős-etimont tartalmaz!”
Ennek forrása a magyarvagyok.info-n is megtalálható.
Nos, a szóban forgó kutatás nem létezett így ebben a formában, mégis érdemes eljátszani a gondolattal:
Ádám és Éva magyarul beszélhettek a Paradicsomban?
A magyart a a sumer-akkád nyelvvel összefüggésben is vizsgálták… hogy azok fonémáiból felépült etimonok milyen valószínűséggel vannak meg a mai nyelvekben jelentésük, értelmük logikai körében
-állítják.
Ma a sumert tartják a valaha volt egyik legősibb civilizációnak, akik szintén kapcsolatban állhattak a teremtéssel.
A napokban Ferenc pápa kedves gesztussal tett kijelentése csak tovább borzolta az elmélet híveiben a kedélyeket.
Szerintük ugyanis ez egyfajta megerősítés.
Ferenc pápa ugyanis azt mondta, hogy:
„magyarul csak a paradicsomban beszélnek, hiszen azt mondják, egy örökkévalóság kell ahhoz, hogy megtanuljuk ezt a nyelvet”
– írta az rtl.hu.
Az egységes, univerzális nyelv, azaz a monogenezis elmélete a Bibliából származik, amelyben azt olvassuk, hogy az összes ember egyetlen nyelvet beszélt egészen a bábeli zűrzavarig.
De vajon ez lehetett-e a magyar?
A közös ősnyelv nyomában
Nem csupán a Biblia olvasói igyekeztek fellelni az eredeti, ősi nyelvet, aminek segítségével akár az istenekkel is szóba állhatunk.
Hérodotosz volt az első a történelemben, aki papírra vetette, hogyan próbálta I. Pszammetik egyiptomi fáraó megtalálni a szükséges szavakat.
Két újszülött gyermeket vett el családjától, és adott oda egy siketnéma kecskepásztornak a birodalom azon szegletében, ahol nem járt más ember.
A gyermekek elkezdtek beszélni, első szavuk az volt: bekosz.
Ez fríg nyelven kenyeret jelent, ezért az egyiptomi fáraó úgy gondolta, megtalálta hát az ősi nyelvet.
Végül csalódnia kellett, a gyerekek ugyanis nem kezdtek összefüggően beszélni, csupán a kecskék és a természet hangját utánozták.
Több próbálkozás is volt a múltban erre vonatkozóan, az egyiptomiak után is, de senki sem jutott közelebb az ősnyelvhez.
Nincs is közös ősnyelv?
Valójában ugyanis minden nyelv hasonlít egy kicsit, de nem eléggé.
Noam Chomsky amerikai nyelvész. Chomsky 1960-ban adta közre az univerzális grammatika elnevezésű elméletét, azt állítva, hogy az összes emberi nyelvnek megvannak a maga hasonlóságai, egy alapvető nyelvtani szerkezet húzódik mögöttük, ez teszi lehetővé, hogy bármilyen nyelvet képesek legyünk megtanulni.
Vagyis az az elmélet is könnyen lehetséges, hogy soha nem volt semmiféle közös ősnyelv
– állítják a tudósok.
Ki mit gondol erről?