Kutya világ jöhet ránk…
Legalábbis ezt ígérik a döntéshozók.
A döntést már most rengeteg kritika éri, többek között az, hogy a gazdaság állapota nincs abban a helyzetben, hogy a szálasodok ki tudjanak gond nélkül fizetni egy ilyen jelentős átállást.
A tervezet értelmében ugyanis a kormány jelentős szigorítást tervez a lakossági gázkazánok és villanybojlerek felhasználásában a klímavédelem jegyében.
Az erről szóló tervezet szombaton jelent meg a sajtóban.
Az energiaügyi minisztérium javaslata szerint a legszélesebb körben elterjedt villanybojlerek esetében a hőszivattyút, míg a gázkazánoknál a kondenzációs technológiát tennék kötelezővé 2029-től.
A kormányzati számítás szerint a készülékállomány lecserélése évente 11,4 milliárd dollár (mintegy 3500 milliárd forint) megtakarítást jelentene az amerikai fogyasztóknak az alacsonyabb költségeken keresztül,
miközben összességében, 30 év alatt, 501 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást előzne meg.
A tervezet egyelőre Ameirkában született meg, de Magyarországon sem nyugodhatunk meg: az EU hasonló, vagy még keményebb lépésekre készül.
A jelenlegi infromácók és állás szerint Aaz EU Bizottsága a gázkazánok 2029 szeptemberétől történő betiltása felé halad.
A Brüsszelben tartott konzultációs fórumon azonban több tagállam és szakértő tiltakozott. A vizsgálat tárgyát a fűtési rendszerekre vonatkozó ökodizájn- és energiacímkézési rendelettervezetek képezték.
Kezdetben a hőszivattyúk beépítését tették volna kötelezővé az egész EU-ban, hogy kivezessék a gázfűtést, azonban most új irányba léphet Brüsszel:
A hidrogénalapú fűtés háztartási használatát is engedélyezhetik. Szakértők viszont arra figyelmeztetnek, ez egy sokkal veszélyesebb irány
-írja a kritikus24.hu