Már megvan a vészterv is: rakétát lőnének ki a közeledő űrsziklára, amely letaszítja azt a pályájáról, megmentve a Földet a becsapódástól.
Komoly bejelentést tett a NASA:
Lehet hogy néhány órán belül egy nagyobb méretű aszteroida fog becsapódni a Földbe.
Ez pedig komoly helyi katasztrófát okozhat, csapódjon be bárhová.
Ha az óceánokban landol, akkor pedig fennállhat a szökőár keletkezésének a veszélye.
Az óriási űrszikla „mindössze” 8,93 km/másodperces sebességgel halad, míg egy átlagos aszteroida sebessége minimum 15 km/másodperc.
Az aszteroidát először 2015. március 31-én észlelték, ekkor a jelenlegi sebességének kétszeresével repült.
A csillagászok szerint az űrszikla szombaton a Föld pályájára áll.
A NASA közölte, hogy a 130 méter átmérőjű, a 2023 HT4 névre keresztelt óriásszikla magyar idő szerint szombaton 12 óra 20 perc körül érkezik a Föld közelébe.
Az előzetes becslések szerint nagyon közel fog elhaladni, ezért bár tényleg minimális az esélye, nem tartják teljesen kizártnak a becsapódást sem pályamódosulás esetén.
A NASA közölte, amennyiben az aszteroida pályát változtatna és felvetődne a becsapódás veszélye, akkor sem törne ki a pánik.
Ennek oka, hogy
A SZERVEZET RENDELKEZÉSÉRE ÁLL EGY RENDSZER, AMIVEL VÉDEKEZHET AZ ASZTEROIDÁK ELLEN.
Vészforgatókönyv esetén a szakemberek egy rakétát lőnének ki a közeledő űrsziklára, amely letaszítja azt a pályájáról, megmentve a Földet a becsapódástól.
Ha minden igaz, akkor ha nem csapódik be, akkor körülbelül nyolc évig nem tér vissza hozzánk, legközelebb csak 2031. július 13-án közeledik felénk.
Hozzátették, akkor már jóval gyorsabb lesz, a számítások alapján 19,44 km/másodperces sebességgel repülhet.