A tanulmány már a nyilvánosságra hozása után azonnal heves vitákat gerjesztett, nem véletlenül.
Tényleg ez lenne az ijesztő igazság?!
Nagy port kavartak az eredmények
Döbbenetes, de egyes kutatások arról számolnak be, hogy a szívroham túlélőinek 11-23 százaléka tapasztalt halálközeli élményt.
Ennek oka körül azonban heves viták zajlanak, nem véletlenül.
Egyesek fizikai vagy pszichológiai okokra vezetik vissza a mechanizmust, mások pedig transzcendentális erőt sejtenek a háttérben.
Szlovén kutatók a szakmailag lektorált Critical Care folyóiratban megjelent tanulmányukban 52 egymást követő szívroham esetet vizsgáltak három nagy kórházban.
A páciensek átlagéletkora 53 év, az alanyok közül negyvenkettő férfi.
Tizenegy beteg tapasztalt halálközeli élményt, az esetek között azonban nem állt fenn összefüggés életkor, nem, az iskolázottsági szint, vallás, a halálfélelem, a lábadozási idő vagy az újraélesztéshez beadott gyógyszerek tekintetében.
Minden csak az agy hallucinációja?
Ehelyett a közös összefüggés a magas széndioxid-szint, illetve az enyhén megemelkedett káliumszint volt a vérben.
A kutatókban azonnal felmerült az egyik legkézenfekvőbb magyarázat: hogy a halálközeli élmények talán csak az agy hallucinációi.
A haldokló agy “utolsó meséjeként” is emlegetik a szkeptikusok, akik szerint az agy ezekkel a látomásokkal és hallucinációkkal próbálja kvázi “örök álomba ringatni” az épp megszűnő tudatunkat.
Vagyis ez egyfajta védekező mechanizmus a testünk által, hogy tudtailag ne érjük meg sokkos és szörnyű élményként a halált, az elmúlást.
A Maribor Egyetem kutatói Zalika Klemenc-Ketis vezetésével hozzáteszik, hogy:
További, több beteg részvételével végzett kutatásokra lesz szükség az eredmények megerősítéséhez.
Mivel a halálközeli élmény sorsfordító tapasztalat lehet, okainak megértése nagy jelentőséggel bír a szívroham túlélői számára is.
Nem mindenki ért ezzel egyet
A kutatás kapcsán érdemes azt is megemlíteni, hogy ez a kutatás jó pár évvel ezelőtt látott napvilágot, és azóta számos, éppen a másik irányba mutató kutatás látott napvilágot.
Egyes kutatóknak például tudatosságra utaló agyi jeleket sikerült mérniuük olyan alanyoknál, akik a kinikai halál állapotában voltak.
Ez pedig újabb kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy van-e odaát valami…