Kritikus állapotban van a globális időjárás: egy lépésre vagyunk a szakadéktól…?!
A Future Earth (a Föld Jövője) nevű szervezetet az ENSZ alapította 2012-ben azzal a céllal, hogy a világ környezet- és állatvédelemmel foglalkozó tudósai folyamatosan vizsgálják a bolygó állapotát, a légkörben és az élővilágban zajló változásokat, és felhívják a figyelmet az emberiség életét gyökeresen befolyásoló, globális veszélyekre.
A Future Earth kétszáz tudós által összeállított, legújabb jelentése szinte bibliai méretű katasztrófa-forgatókönyveket vázol, de ezúttal egy kicsit más megközelítésben, mint az eddigi, szintén vészjósló klímajelentések.
A tudósok szerint a Földet leginkább veszélyeztető harminc vészjelzés közül az öt legaggasztóbb – a klímaváltozás, az extrém időjárási jelenségek, a fajok tömeges pusztulása, valamint az élelmiszer- és a vízhiány – az elmúlt évtizedben egyszerre csapott le ránk.
Igaz, ezek egyelőre a Föld különböző pontjain éreztetik a hatásukat, de összeadódva akár még a mi életünkben egy pillanat alatt megroppanthatják a globális ökoszisztémát.
Arról már mis is beszámoltunk, hogy a lokális katasztrófákat, például legutóbb az ausztráliai erdőtüzeket egyáltalán nem kezelhetjük helyi problémaként:
Hatásuk emberek millióit érinti más országokban és földrészeken is.
A szennyező anyagokkal teli füstfelhők átsodródnak az óceánokon és súlyos következményekkel járhatnak a következő években.
Ezek már most eljutottak a dél-amerikai partokig, és legutóbbi meteorológiai előrejelzések szerint elérhetik akár az Északi-sarkkört, Alaszkát és Grönlandot is.
Az ausztrál erdőtüzekben becslések szerint egymilliárd állat pusztult el – a megégett koalákról készült szívszorító felvételek bejárták a világot –, de a tudósok szerint Európa a mérések óta észlelt harmadik, Ázsia pedig a negyedik legmelegebb októberét élte át 2019-ben, míg az Északi-sarkon az elmúlt öt évben melegebb volt, mint eddig bármikor.
Maria Ivanova, a Massachusetts-i Egyetem professzora szerint
az emberiség “történetének legkritikusabb pillanatában” van. Most, 2020-ban nagyobb a felelősségünk, mint valaha. Amit a következő évtizedben teszünk, gyakorlatilag azon múlik a jövőnk.
A felmelegedés mellett az egyre szélsőségesebb időjárási jelenségek – hurrikánok, árvizek, szökőárak, erdőtüzek, “megbolondult” hőmérsékletek –, a növekvő szén-dioxid- és metángáz kibocsátás, a tömeges állatkihalás (a becslések szerint az évszázad végéig egymillió állatfaj halhat ki), valamint az előzőekből következő élelmiszer- és vízhiány együtt, a “dominó-elv” alapján működésbe lépve egyszerre boríthatja fel a Föld ökoszisztémáját, és sajnos nem is olyan sokára.
Jelenleg a Földön 820 millió ember éhezik – ez a szám öt éve még “csak” 785 millió volt –, ugyanakkor a fogyasztói társadalmakban 650 millióan túlsúlyosak, tehát a globális élelmiszer-elolszlás is aggasztó aránytalanságokat mutat, amely további, tömeges népvándorlásokhoz vezethet (legutóbb Indiában, a rettenetes hőség és vízhiány miatt hagyták el milliók az otthonaikat).
“Amivel az emberiség szembenéz, az több, egymással kölcsönhatásba lépő katasztrófa együttes pusztítása, ami ellen azonnal tennünk kell valamit. Nincs idő várni” – mondják a jelentést készítő tudósok.