Egyre bonyolódik a Facebook leállásának ügye…
Nyilvánosság elé lépett az elmúlt hetekben a The Wall Street Journal The Facebook Files című riportsorozatához szolgáló belsős anyagokat kiszivárogtató ex-Facebook dolgozó.
A 37 éves Frances Haugen adatspecialista 2019 és 2021 között dolgozott a közösségi óriásnak mint termékmenedzser az álhírek kezeléséért felelős csapatban.
Állítja, kilépése előtt többször tapasztalta, a Facebook inkább választja a profitot, mintsem a köz érdekeit, miközben a nyilvánosságot félrevezette a cég hamis állításokkal a gyűlöletbeszéd, az erőszak és az álhírek kapcsán.
Borzalmas doldok derültek ki és sokak véleménye az, hogy ennek a “kitálalásnak” is köze lehet ahhoz, hogy tegnap a fél internet, főleg a Facebook leállt.
A Facebook a politikai szereplőket, hírességeket különleges bánásmódban részesíti platformján.
Sőt, belső kísérletek során megpróbáltak fiatalkorúakat manipulálni, hogy azok a cég termékeit használják.
A WSJ riportsorozatában bemutattak azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Az elmúlt években a Facebooknak, illetve termékeinek rendszeresen része volt politikai befolyásolásban, ami az ázsiai Mianmarban népirtáshoz, Indiában sorozatos bűncselekményekhez vezetett.
Aztán nem sokkal ezután következett be az digitális apokalipszis.
A mobilhálózatok kimaradásai néhány perccel azután kezdődtek, hogy a Facebook, a Messenger, az Instagram és a WhatsApp is leállt – hívta fel a figyelmet a Daily Mail. Egyes jelentések szerint a Google és a YouTube is akadozott hétfő este.
Az internetes szolgáltatásokban és alkalmazásokban bekövetkező hibákat figyelő Downdetector.com szerint a Magyar Telekom felhasználói is érzékelték a problémát, de a Telenor, a Digi, a Netflix és a Vodafone is problémákkal küzd
– számolt be a Magyar Nemzet Online.
Az amerikai CNN a Facebook leállásával kapcsolatban megjegyezte:
a leállás amerikai idő szerint reggel történt, közvetlenül azután, hogy egy korábbi Facebook-alkalmazott, Frances Haugen több ezer oldalnyi belső dokumentumot mutatott be az amerikai CBSN televízió 60 Minutes (60 perc) című riportműsorában.
A mérnök-informatikusnő ezzel demonstrálta, hogy a vállalat miként igyekszik eltüntetni még a saját kutatásait is arról, mennyire káros a Facebook a társadalom számára.
„A Facebooknál rájöttek, hogy ha biztonságosabbra állítják az algoritmust, akkor az emberek kevesebb időt töltenek majd az oldalon, kevesebb hirdetésre kattintanak, (és így a cégnél) kevesebb pénzt keresnek majd”
– mondta Frances Haugen.