Az Európai Bizottság elnöke kifejezetten aggasztónak nevezte ami Magyarországon zajlik és válaszlépéseket “ígért”.
Nagyon aggaszt az új magyarországi törvény. Felmérjük, hogy sérti-e a vonatkozó uniós jogszabályokat – írta szerda este a Twitteren Ursula von der Leyen az Európai Bizottság (EB) elnöke.
Von der Leyen azt is hozzátette, hogy olyan Európában hisz, amely elfogadja a sokszínűséget, nem pedig olyanban, amely elrejti azt a gyermekek elől. Azt is leszögezte a tweetben, hogy nem lenne szabad senkit sem szexuális irányultsága alapján megkülönböztetni.
Az uniós jogszabályok értelmében az Európai Bizottság elvileg indíthatna kötelezettségszegési eljárást a magyar kormány ellen a szexuális kisebbségek megbélyegzése és hátrányos megkülönböztetés miatt.
Az ügy szóba került az EB napi sajtótájékoztatóján, ahol az EUrológus brüsszeli tudósítójának ismételt kérdéseire, amely azt firtatta, hogy mennyi idő kell még a Bizottságnak, hogy elemezze a törvényt, és cselekedjen a homoszexuálisok jogainak védelmében, a Bizottság vezetőszóvivő-helyettese, Dana Spinant azt mondta: “Nem rettenünk meg, ki fogjuk fejezni a véleményünket, de azt alapos elemzésre kell építeni, hogy mi is szerepel valójában a törvényben, és mi azzal a gond. Nem fogunk rögtön eredményt hirdetni, és felületes elemzést adni a törvényről, amit épp csak elfogadtak.”
Az európai uniós jogrend egyik alappillére a megkülönböztetés tilalma, az EU Alapjogi Chartája kimondja: Tilos minden megkülönböztetés, így különösen a nem, faj, szín, etnikai vagy társadalmi származás, genetikai tulajdonság, nyelv, vallás vagy meggyőződés, politikai vagy más vélemény, nemzeti kisebbséghez tartozás, vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés.
Kocsis Máté és Selmeczi Gabriella május 26-án nyújtották be a javaslatot, amely szerint sokkal szigorúbban büntethetők lesznek a pedofilok. A törvénycsomagba később olyan részleteket is beletettek, amelyek alkalmasak a pedofília és a homoszexualitás összemosására. A parlament kedden 157 igen, 1 nem mellett elfogadta a törvénycsomagot.
A törvény ellen tízezres tömeg tüntetett hétfőn este a Kossuth téren “propagandatörvény helyett elfogadást” követelve, majd szerdán a Sándor-palota előtt demonstráltak, ahol azt kérték a tiltakozók, hogy Áder János ne írja alá a jogszabályt.
Az elfogadott törvény komoly nemzetközi visszhangot váltott ki. Aggodalmát fejezte ki a törvény miatt az amerikai nagykövetség, és Michael Roth, a német külügyminisztérium európai ügyekért felelős államminisztere is.
Az Európai Néppárt holland képviselője, Jeroen Lenaers rendkívüli ülést kezdeményezett az Európai Parlament állampolgári jogi, jogi és belügyi szakbizottságában.
Clément Beaune, Franciaország európai ügyekért felelős államtitkára pedig azt mondta, hogy az Európai Tanács Általános Ügyek Tanácsa a jövő hét folyamán fog tárgyalni a kedden elfogadott magyar törvényről.