A tudósok szerint a koronavírus D614G nevű mutációja olyan fehérje tüskéket tartalmaz, amik ötször nagyobbak az eredetinél.
Az új koronavírus egyik speciális mutációja jelentősen tudja növelni a vírus sejtfertőző képességét – állapították meg az amerikai Scripps Kutatóintézet szakemberei.
A D614G nevű mutáció megnövelte a koronavírus jellegzetes alakjáért felelős “tüskék” számát. A vírus ezekkel kapcsolódik a sejtekhez és fertőzi meg azokat.
“A mutáció miatt a víruson lévő funkcionális tüskék száma, illetve sűrűsége 4-szer vagy 5-ször nagyobb”
-mondta Hyeryun Choe, a pénteken megjelent tanulmány egyik szerzője.
A szakemberek szerint egyelőre nem tudni, hogy ez a kis mutáció befolyásolja-e a fertőzötteknél a tünetek súlyosságát vagy növeli-e a halálozást.
Mint hangsúlyozták, további tanulmányokra van szükség a laboratóriumi körülmények között, kémcsővel végzett kísérleteik eredményeinek megerősítésére.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a SARS-CoV-2 mutálódik és fejlődik a humán gazdaszervezethez alkalmazkodva.
A D614G-re különösen nagy figyelmet fordítanak a kutatók, mivel a jelek szerint ez domináns mutációvá növi ki magát
-írja az infostart.hu
Egyelőre nem tudni, hogy ez hová vezet.
A szakértők szerint bizonyos, hogy lesz második hulláma a járványnak, méghozzá világszerte fog egyszerre berobbanni.
Az ugyanakkor kérdése, hogy ez mennyire lesz erős, és mennyire omlasztja majd össze az egyes országok egészségügyi rendszereit.
Egyesek szerint egy-egy újabb mutáció ronthat a vírussal szembeni védekezésen, hiszen ha fertőzőképesebb vagy halálosabb lesz, akkor azzal újra felé kell vennie a kesztyűt a tudománynak és a vakcina gyártóknak.