Hamarosan beigazolódhat a világszenzáció?
Egy olasz régészeti portál közölte a rendkívüli felfedezést: valószínűleg Attila, „az Isten ostora” sírját találták meg Romániában.
Három építőmunkás egy behavazott mezőn ásott a Románia délkeleti részén található Mizil város közelében, mintegy 220 kilométerre a Fekete-tengertől, amikor váratlan dologba ütköztek.
Kezdetben meg sem lepődtek, mert az építkezés kezdete óta ez már a negyedik régészeti lelőhely volt, amelyet feltártak.
Ami eddig biztosan tudható, hogy egy gazdag harcos és lova kincsekkel teli sírját találták meg.
A sír az i.sz. 5. századból származik, amikor a régiót a hunok birtokolták.
A hír szárnyra kapott az interneten, többek között a Live Sience is cikkezett a híres leletről. Vannak, akik azt találgatják, vajon elképzelhető-e, hogy Attila sírját találták meg.
A The News még videót is készített a különleges felfedezésről, amelyben a leletek közül pár darabot be is mutatnak, íme!
Az ásatást vezető Silviu Ene, a bukaresti Vasile Pârvan Régészeti Intézet munkatársa szerint a harcos etnikai hovatartozása még nem ismert, de a gazdag sírtárgyak azt sugallják,
hogy a hun korszak uralkodó osztályához tartozott, akik akkoriban a Fekete-tengertől nyugatra eső területek nagy részét irányították, beleértve azt a régiót is, ami ma már Románia része
– mondta.
A régész azt is felfedte, hogy a sír a harcos teljes csontvázát megőrizte, arcát pedig egy arany maszk takarta, melynek maradványai is előkerültek.
A lovának azonban eddig csak az egyik lába és a feje került elő.
„A sírban több mint 100 műtárgy található, köztük fegyverek, arannyal borított tárgyak és drágakövekkel kirakott arany ékszerek”
– tette hozzá.
A gazdag sírhely leletei között szerepel egy vaskard aranyozott hüvelyben, egy tőr, vas nyílhegyek kötegei és díszített csontmerevítők, amelyeket egykor egy faíjra erősítettek.
A kard különösen díszes, aranyborítású markolata drágakövekkel van kirakva.
Előkerült egy aranyozott nyereg, egy bronz üst, és arany ékszerek maradványai is.
Az elkövetkező hónapokban megtisztítják, megvizsgálják a csontokat és a műtárgyakat, amelyeket nyilvánosan is bemutatnak majd.
A La Stampa cikke azt is megemlíti, hogy Attila temetésének pontos helye elképzelhető, hogy örökre rejtély marad.
Ugyanis a legenda szerint a hunok királyát egy folyómederben temették el, majd a sírt ásó rabszolgákat megölték, hogy a holttest valódi helyét soha ne fedhessék fel.