Putyin végzetes hibát követett el: 18. századi területszerző háborúhoz hasonló műveletet napjaink keresztbe-kasul összekötött világában próbál végrehajtani.
Az orosz elnök úgy viselkedik, mint annak idején a hódító cárok, csakhogy mindezt a TikTok és a globalizált világgazdaság korában teszi, és ez mindent megváltoztat.
Az orosz elnök eddig arról volt híres – vagy inkább hírhedt, – hogy a modern technológiát kreatívan képes politikai és katonai céljai szolgálatába állítani, komoly dezinformációs műveleteket és kifinomult kibertámadásokat végrehajtani.
2014-ben így foglalta el a Krímet, később pedig így befolyásolhatta az amerikai elnökválasztás eredményét.
Most azonban úgy tűnik, Putyin nem számolt azzal, mi történik, ha egy 18. századi területszerző háborúhoz hasonló műveletet napjaink keresztbe-kasul összekötött világában próbál végrehajtani.
Ilyen háború még nem volt a történelemben
– véli a The New York Times többszörös Pulitzer-díjas újságírója, Thomas L. Friedman is most megjelent véleménycikkében.
Közel 60 évvel ezelőtt az amerikaiak vietnami háborújának azért lehetett olyan egyetemes hatása, mert az volt az első, amelyet a televízió a világ minden táján bevitt az otthonokba.
Az ukrajnai háború pedig az első nagyszabású háború, amit a közösségi média élőben közvetít bárkinek, aki okostelefonnal rendelkezik, tehát minden mozzanata, brutalitása dokumentálható és látható, minden szűrés nélkül.
Így volt ez már az első nap, amikor a Google Maps megmutatta az orosz tankok bevonulását, egyszerűen azért, mert figyelmeztetni akarták az autósokat a közlekedési dugókra, amelyeket orosz hadoszlopok okoztak.
És így van azóta is, az ukránok láthatóan tudatosan próbálnak minden apró győzelmet, minden hőstettet és minden tragédiát megmutatni a világnak.
Míg Putyin megtiltotta a katonáinak, hogy mobilt vigyenek magukkal, és az orosz állami médiában még a háború szót sem engedi kiejteni, Volodimir Zelenszkij és az ukrán vezetők a nyilvánosságot használják fegyverként ellene.
Az Ukrajnában történtekről 24 óra alatt több információ jutott ki a világba, mint az iraki háborúról egy hét alatt, pedig 20 év sem telt el azóta. De az internet, a mobiltelefonok és a közösségi média mindent megváltoztatott.
Ennek a nagy kiterjedésű, modern háborúnak minden percét, csatáját, halottját élőben közvetítik a világnak.
Mindez azonnal szétfut a közösségi médiában, és az üzenetet felerősítik a háború ellen kiálló influenszerek.
Például Selena Gomez, akinek az Instagramon kétszer annyi követője van, mint amennyi lakosa Oroszországnak. De rajta kívül kiáll a háború ellen még sok-sok híresség, nemcsak külföldön, Oroszországban is.