A gazdaság tüdőn lőtte magát. A miniszterelnök a Kossuth rádióban ad interjút.
Ez a háború azonban nem csak a frontokon zajlik: háborús infláció, háborús árak vannak – mondta még. Az európai élet alapfeltételeit korábban semmi sem kérdőjelezte meg, most azonban harcolni kell mindenért. Orbán szerint két nagy csata lesz, az elsőt éljük most: ez az elviselhető rezsiárakért, az energiáért folytatott harc. De lesz itt harc a munkahelyekért is. Ezt nemzetközi tanulmányok is mutatják. Az európai gazdaság recesszióba lép majd, a teljesítménye csökken – mondta.
A kormányfő azt tanácsolta mindenkinek, akinek van állása, hogy becsülje meg, és tegyen meg mindent, hogy megtartsa.
A háború miatt az áram ára ötszörösére, a gázé hatszorosára emelkedett Orbán szerint. A legfontosabb az volna, hogy Brüsszelben belássák: tévedés történt, a szankciós politika nem jött be, ellenkező hatást váltott ki.
„Nekünk fáj jobban”. Azt gondolták, hogy a szankciós politikával le lehet rövidíteni a háborút, de ez sem vált be szerinte.
A háború nem a lezárása felé közeledik, jól láthatóan elhúzódik. Ezen a szankciós politika nem tud segíteni – jelentette ki Orbán, aki szerint
látszik, hogy az európai gazdaság tüdőn lőtte magát, levegőért kapkod”.
Le kell ülni az oroszokkal tárgyalni, mert a gazdasági bajra csak a béke jelent megoldást – ismételte meg a már többször hangoztatott mondatát a miniszterelnök.
Orbán szerint azért kellett hozzányúlni a rezsicsökkentéshez, hogy megvédjék azt.
„Nagy tisztelettel arra kérem a családokat, hogy aki átlag felett fogyaszt, az lássa be, hogy arra kénytelenek” kivetni a magasabb árat. Jelezte: lesznek országok, ahol nem lesz gáz, de Magyarországon lesz, csak drágán.
Szerinte ha itt is keresnének hatezer eurót az emberek, és annak egyhatoda lenne a rezsiköltség, az kibírható lenne, de nálunk nem ilyenek a keresetek, ezért kell a rezsicsökkentés. Orbán szerint a háború előtt még belefért, hogy mindenkinek járjon ez, de a háború után már nem.
A kormányfő pedig örülne, ha ezt mindenki belátná.
A miniszterelnök szerint az új katatörvény jó és szükséges döntés volt. Megemlítette, hogy régen ő is részt vett a kata kidolgozásában, és eleinte minden jól is ment, de az adózási formát aztán elkezdték kihasználni.
A cégekkel van inkább baj, akik arra akarták rávenni az alkalmazottaikat, hogy menjenek át katába”
– jelentette ki Orbán a Kossuth rádióban.