A tudósok új tanulmányokban megdöbbentő hosszú távú egészségügyi hatásokról számoltak be.
Döbbenetes: igaz lenne, hogy a kávé tényleg segít megelőzni egyes daganatos betegségeket?
Nos, az elmúlt években ez heves viták tárgya volt a tudósok körében is, de a legújabb eredmények egészen elképesztő dolgokra világítanak rá.
Néhány éve még az is felmerült, hogy rákot okozhat a kávé, ma pedig a tudomány jelen állása szerint ennek ellenkezője az igaz.
Segíthet megelőzni, méghozzá igen komoly mértékben.
Nem arról van szó, hogy a már kialakult betegség ellen lenne hatásos, de a rendszeresen nagyobb mennyiségben kávét fogyasztók körében a rák kialakulásának kockázata jelentősen csökkent.
Azt már igazolták, hogy a mérsékelt (napi 2-3 csésze) kávéivás nem jelent szív-érrendszeri kockázatot azoknál, akiknek nincs magas vérnyomása.
A daganatokra gyakorolt hatása már nem olyan egyértelmű, ennek kapcsán több, sok esetben egymásnak ellentmondó tanulmány született.
A legfrissebb kutatások szerint azok az emberek, akik rendszeresen fogyasztanak mérsékelt mennyiségű kávét, kisebb valószínűséggel halnak meg egy sor betegségben, köztük diabéteszben és szívbetegségben.
A legtöbb daganattípus (szájüregi, máj, vastagbél, prosztata, méh és bőr) esetén a relatív kockázat körülbelül 10-30 százalékos csökkenését figyelték meg, más daganattípusoknál (nyelőcső, gyomor, végbél, hasnyálmirigy, vese, húgyhólyag, emlő, petefészek és limfóma) nem találtak összefüggést a kávéfogyasztás és a betegség kialakulásának kockázata között.
A máj-, a méh- és a prosztatarák esetén arra is vannak bizonyítékok, hogy a kockázatcsökkenés az elfogyasztott kávémennyiséggel arányos (azaz minél többet iszunk – ésszerű határokon belül – annál jobb).
Egyetlen daganattípus, a tüdőrák esetén mutattak ki kockázatfokozódást a kávéfogyasztás növekedésével.
Ennek magyarázata az lehet, hogy a rendszeres kávéívók között magasabb a dohányosok aránya.
Így értelemszerűen nem a kávé, hanem a cigaretta okozta ezeknél a betegeknél a daganatot.