Kutatók évtizedek óta vitáznak arról, hogy mit okozna, ha az egész erdő hirtelen leégne. Nemrégiben lángra kapott, azóta pedig versenyt futnak az idővel, hogy az összes tüzet eloltsák, mert radioaktív anyagok szabadulnak fel a hőmérséklet emelkedése által, melyek a légkörben kötnek ki.
Nemrég röppent fel a hír, melyről még a kimondottigazsagok.com is beszámolt egy korábbi cikkben.
A Vörös Erdőről korábban elterjedt, hogy a katasztrófa utáni napokban elég volt egy órát tartózkodni, hogy halálos sugárdózist kapjon az ember.
És mind a mai napig nem tanácsos védőfelszerelés nélkül megkísérelni az ottlétet.
Természetesen azonnal megjelentek riasztó hírek, miszerint a radioaktív füstöt széthordhatja a szél, és akár messzebbre is elviheti.
Az OMSZ szerint azonban szerencsére hamis információról van szó:
“2020. április 4-én, szombaton kigyulladt a Csernobil közelében található erdőség. A tűz oltását megkezdték a hatóságok, amit nehezít a térségben eredendően magasabb sugárzási szint.
Az ukrán hatóságok tájékoztatása szerint a helyszín közelében mért háttérsugárzási értékek nem haladják meg az ott megengedett szintet, a magyarországi háttérsugárzás értékeiben nem volt a normálistól eltérő változás.”
Az oldal honlapján emellett arra is felhívják a figyelmet, hogy az aggódók hol nézhetnek utána a háttérsugárzás mértékének.
A Paksi Atomerőmű körüli mérőállomások online adatai és az erőmű üzemi adatai ide kattintva ellenőrizhetők.
Szerdán már ötödik napja dolgoztak a tűzoltók a csernobili tiltott övezetben szombaton kitört erdőtűz oltásán. Az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat közlése szerint még helyenkénti tűzfészkek kaptak újra lángra, főként lehullott falevelek és fű égett.
Az UNIAN ukrán hírügynökség a Science alert című tudományos hírportált idézve közölte:
Ezt az okozta, hogy a tűz olyan sugárzó vegyületeket szabadított ki az égő fákból, illetve az alattuk lévő talajból, amelyek még az 1986-ban történt atomerőmű-balesetkor kerültek beléjük.
Elméletbe ugyan lehetséges lenne, hogy egészen idáig hordja el a szél a radioaktív felhőt, azonban jóval nagyobb annak az esélye, hogy ezek szétoszlanak, mire ideérnének.
Főleg hogy bár a 16-szoros sugárzás igen magasnak és aggasztónak hangzik, valójában ez töredéke annak, amit az 1986-os katasztrófa során Európa felett “szétterített” az időjárás…