Világbotrány Kína körül: a kínai kormány az elmúlt években több százmillió dollárt költött születésszabályozásra, és erőszakos megoldásokkal szeretné elérni, hogy egyre kevesebb ujgur szülessen.
Az AP hírügynökség szerint a kínai kormány az elmúlt években több százmillió dollárt költött születésszabályozásra, és erőszakos megoldásokkal szeretné elérni, hogy egyre kevesebb ujgur szülessen.
Kína az ujgur nők kierőszakolt sterilizálásával és kötelező fogamzásgátlással igyekszik elérni, hogy csökkenjen a muzulmán népesség az ország északnyugati, Hszin-csiang tartományában
– írja az euronews az AP hírügynökség kedden közzétett oknyomozó anyagának alapján.
A hírügynökség szerint egyfajta lassú, demográfiai népirtás zajlik abban a régióban, ahol a kisebbség nagy részét török népcsoportok alkotják, nagyrészt ujgurok, de kazahok, kirgizek is élnek itt nagy számban.
Miután a 2010-es években a radikális ujgurok több fegyveres összetűzést robbantottak ki és terrorcselekményeket követtek el, Kína ezt ürügyül használta arra, hogy kampányt indítson a kisebbségi identitás brutális eltörlésére.
Átnevelő táborokba zárták az ujgurokat, ahol az onnan szabadultak beszámolói alapján embertelenül bánnak velük.
Az AP most arról számolt be, hogy Kína úgy akarja elérni, hogy egyre kevesebb ujgur legyen Hszin-csiang tartományban, hogy erőszakkal csökkentik a születések számát.
Ennek érdekében az elmúlt években több százmillió dollárt költöttek születésszabályozásra.
A hírügynökség szerint kötelező fogamzásgátlásra, sterilizálásra és abortuszra kényszerítik az ujgur nőket, hogy minél kevesebb gyerek szülessen.
Ezt alátámaszthatja az, hogy a leginkább ujgurok által lakott térségben 2015 és 2018 között több mint 60 százalékkal csökkent a születésszám.
Az AP nyomozása szerint a jelenség már sokkal szisztematikusabb és kiterjedtebb, mint ahogy korábban tudta a világ.
Harminc, átnevelő tábort megjárt emberrel és azok családtagjaival, valamint egy átnevelő tábor volt oktatójával is interjúztak, ezen kívül pedig olyan kormányzati dokumentumokat is találtak, amelyek alátámasztják az állításaikat.
Arról is beszámoltak, hogy a tartomány vezetősége rendszeresen ellenőrzi a kisebbségek családjait, és hogy a nők várandósak-e.
Akiknek túl sok gyereke van, azoknak a többségét átnevelő táborba küldik.
Az AP szerint már azokat a szülőket is elszakítják a családtól, akiknek három gyerekük van.
A tábort csak akkor úszhatják meg, ha kifizetik a hatalmas pénzbüntetést, amit kirónak rájuk.
A szülőknek esélyük sincs elbújtatni a gyerekeiket, mert a rendőrség rendszeresen ellenőrzi őket.
A világ azért tud keveset ezekről a tömeges jogsértésekről, mert Kína a totális megfigyelési rendszerével, az internet és a közösségi média cenzúrázásával, az utazási korlátozásokkal, a külföldiekkel való kapcsolatok tilalmával megpróbálja hermetikusan elzárni a tartományt és rendszeresen tagadja a hszincsiangi helyzettel kapcsolatos vádakat.