Elindultak a szigorító intézkedések az iskolákban és más intézményekben is, itt vannak a részletek!
Úgy tűnik, az utóbbi hetekben egyre inkább lazult a fegyelem, miközben az egész világon drámaian elkezdett emelkedni a koronavírusos betegek száma.
Ez, és a hazai számok baljós növekedése pedig azt hozta eredményül, hogy a kormány belengetett bizonyos szigorításokat, ha a helyzet úgy kívánja.
Korábban már írtunk rólam hogy nem kizárt, hogy az oktatás alig egy hónapon belül összeomlik, és újra digitális oktatásra kell majd áttérni, ha továbbra is ilyen ütemben romlik a helyzet.
Most az EMMI szigorított az iskolák ügyében.
Néhány ponttal kiegészítette az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt az intézkedési tervet, amelyet a koronavírus-járvány miatt készített augusztus közepén a tanévkezdésre.
A hétfőn közzétett, bővített verzió szerint a jövőben
szülő és más kísérő nem léphet be az iskolába, csak az intézményvezető előzetes engedélyével, vagy kifejezetten a szülőknek szervezett programon való részvétel miatt, mint például a szülői értekezlet.
Az őszi úszásoktatásokat fel kell függeszteni a köznevelési intézményekben, és tavaszra vagy későbbi évfolyamokra kell átütemezni.
Az általános és középiskolákban a délutáni (nem tanórai) iskolai sportfoglalkozásokat és sportköröket, valamint az iskolai kórusok és énekkarok próbáit átmenetileg javasolják felfüggeszteni.
Az intézkedési terv arra is kitér, hogy az első félévben esedékes, nagy létszámú események (szalagavatók, bálok, kulturális programok) elhalasztását javasolják, de legalábbis megszervezésükkor az iskolák legyenek tekintettel a létszámkorlát és az egészségvédelmi intézkedések betartására, illetve szervezzék azokat szabadtéren.
Az Emmi azt is előírta, hogy bármilyen betegség után csak a háziorvos vagy a kezelőorvos igazolásával, esetleg kórházi zárójelentéssel lehet újra visszamenni az intézménybe.
Emellett minden intézményben hasonló látogatási tilalmat vezettek be.
Ez főleg a szociális intézményeket érinti.
A közlemény szerint a hétfőtől elrendelt látogatási tilalom alól csak abban az esetben adható felmentés, ha valaki végstádiumú hozzátartozójától szeretne elbúcsúzni.
Az intézményelhagyási tilalom nem vonatkozik az éjjeli menedékhelyekre és a hajléktalanok átmeneti szállására.
Az intézményeket csak indokolt esetben, például munkavégzés vagy egészségügyi ellátás miatt, valamint a vezető engedélyével lehet elhagyni.
A fogyatékos emberek, illetve a pszichiátria és szenvedélybetegek ellátását biztosító intézmények szervezett szabadidős céllal ugyanakkor elhagyhatók.
Természetesen az intézmények kertjébe is ki lehet menni.
Új ellátottat csak a felvétel előtt készült, két negatív koronavírusteszt birtokában lehet felvenni.
Ez az előírás nem vonatkozik a hajléktalonok éjjeli menedékhelyére, a koronavírus-fertőzés tüneteit mutató hajléktalant viszont mindig egészségügyi intézménybe kell szállítani.