Az epidemiológusok felfedeztek valamit, ami az egész világot “megboríthatja”…
Baj van, nem is kicsi.
A lezárások, lockdownok korszaka jöhet, és közel sincs még vége a koronavírus elleni harcnak, legalábbis nagyon valószínű.
A koronavírusnak ugyanis két olyan mutációja bukkant fel, ami sokkal fertőzőképesebb, és valamennyi ország oltási tervét keresztülhúzhatja.
Ezt súlyosbítja az egyre inkább eluralkodó gazdasági és társadalmi válság, mely további káoszt okozhat.
“Amint egy bizonyos változat általánossá válik, jelentősen felgyorsítja a vírus átvitelét, terjedését”
– nyilatkozta Marc Lipsitch, a Harvard Egyetem epidemiológusa a vox.com-nak.
Pontosabb választ a következő hetekben kaphatunk, amikor az állatokon végzett laborvizsgálatok eredményei meglesznek, és nyilvánosságra kerülnek
– olvasható a házipatika.com szemléjében.
Tudósok jelenleg 30-70 százalékkal nagyobb fertőzőképességet tulajdonítanak ennek a mutációnak, ami mára gyakorlatilag az egész világon elterjedt egy másik, szintén új variánssal, a Dél-Afrikában azonosított 501Y.V2-vel együtt.
A fertőzőképesség 50 százalékos növekedésével kalkulálva kevesebb, mint két hét alatt az esetek kétszeresét kapjuk
– vázolta a lehetséges helyzetet Lipsitch.
Ami azt jelentheti, hogy körülbelül egy hónap alatt négyszer, ötször annyi koronavírusos esetet regisztrálhatnak, mint eddig, noha ez a feltevés szerinte csak hozzávetőleges, mert a helyzet ennél rosszabb is lehet.
Ez azért baj, mert brutális módon fogja teljesen leterhelni az amúgy is az összeomlás határán táncoló egészségügyi rendszereket világszerte számos országban.
Bill Hanage, a Harvard Egyetem másik vezető epidemiológusa szemléletes példával érzékeltette a helyzet komolyságát.
Vegyünk egy közösséget, ahol többé-kevésbé kontroll alatt tartják a vírust, amelynek szaporodási rátája hónapról hónapra egy.
E forgatókönyv szerint ezer fennálló esettel számolva, egy hónap múlva is nagyjából ugyanennyi fertőzöttre lehet számítani.
Hanage 5 napos átlagos lappangási idővel kalkulált.
Ha a vírus 50 százalékkal fertőzőképesebb, az már több mint 10 ezer új esetet jelenthet egy hónap alatt.
Egy jóval fertőzőképesebb vírus azért is veszélyes, mert növeli az oltásra szorulók számát és a nyájimmunitás eléréséhez szükséges küszöbértéket.
Minél magasabb a vírus szaporodási rátája, annál magasabb ez a küszöbérték.
Ha egy igazán fertőzőképes variáns válik dominánssá az egész világon, az azt jelenti, hogy az oltási kampányoknak az eddiginél jóval több embert kell elérniük, és a vakcinációnak nagyon hatékonyan kell működnie.
Ez pedig a jelen ütemben tarthatatlanná válna, és elvesztenénk a csatát a koronavírussal szemben…