Egyes építészek és mérnökök szerint ma sem tudnának jobban és szebben “lemásolni”.
Több ezer évvel ezelőtt az inkáknak valahogy mégis sikerült…
Ezek után a képek után egy szemernyi kétséged sem lesz!
Az inka civilizáció bukása után sok őshonos inkáni templom maradt, és többségüket katolikus templomokká vagy kolostorokká alakították át.
Az egyik leghíresebb az ősi templom a Qorikancha temploma a napisten számára, amely ma a Santo Domingo kolostor és templom.
A templom falait és padlóját eredetileg tiszta arany borította, de később lebontották, hogy megváltsa a váltságdíjat a spanyol konkistadátoroknak, hogy megmentsék az utolsó inka királyt.
Jelenleg csak egy aranytábla-másolata van a kiállításnak, így a látogatók el tudják képzelni.
Ezen kívül vannak templomok is: a hold temploma, a mennydörgés és a fény temploma, a szivárvány temploma.
Ezek a templomok, különöen a napisten számára emelt templom mérnöki és építészeti bravúr – erről a képek is tanúskodnak.
Ahogyan arról is, amit sokan gondolnak: hogy ezeket a falakat aligha faraghatták ki emberek, több ezer évvel ezelőtt.
Mégis, milyen technológia állhatott rendelkezésükre, ha olyan tökéletes élekkel rendelkező, derékszögeket kiadni képes elemeket tudtak legyártani, mint amilyeneket sokszor a mai modern építészet is alig…?
Igen, azok ott furatok nyomai.
Ez is alaposan elgondolkodtató…
Hogy voltak képesek ilyen tökélete furatokat készíteni, és mire kellett nekik?
Érdekes módon ezek a kifinomult kőzetfalak rengeteg földrengés képesek voltak kibírni, nem úgy, mint napjaink építményeinek jó része, legalábbis a nyugati világban.
A szkeptikusok szerint pusztán arról van szó, hogy a mai modern ember nagyon lebecsüli az egykori “ősöket”, és az elveszett néhai civilizációk sokkal magasabb fejlettségi szinten lehettek, nagyobb tudással rendelkeztek, mint gondoljuk ma róluk.
Egy másik elképzelés szerint ezeket nem is az inkák alkották, hanem földönkívüli istenek, ahogyan a Pumapunku romjaival kapcsolatban is rendszeresen felmerülnek ezek az elméletek.