A Vatikán legnagyobb botrányát és talán még összeomlását is elhozhatja a borzalom, amire a napokban derült fény. Az egész világot sokkolta a végzetes titok.
Fájdalommal töltötte el Ferenc pápát annak a 215 gyermekholttestnek a felfedezése, akiket egy már régen bezárt katolikus iskola közelében találtak meg a kanadai British Columbiában, még áprilisban.
A katolikus egyházfő az őslakosok jogainak tiszteletben tartására szólította fel híveit a Vatikánban tartott szokásos heti miséjén…
Azonban sokan megjegyezték, hogy nem kért közvetlenül bocsánatot az egyház rémtetteiért, ahogy azt számos jogvédő szervezet és a kanadai kormány is követelte.
A pápa együttérzését fejezte ki a kanadai néppel, “akiket traumatizált a sokkoló hír”, miszerint az 1978-ban bezárt – a katolikus egyház által működtetett – Kamloops indián iskola diákjainak holttestére bukkantak jelöletlen sírokban.
A radarképek alapján legalább 215-re tehető a holttestek száma, de ez még nem a végleges adat.
Az eset nem egyedi, szakértők becslései szerint Kanadában őslakos diákok ezrei hallhattak meg hasonló iskolákban, ismeretlen körülmények között, a családjaik máig nem tudhatják, hogyan haltak meg és hol temették el őket.
A hír hallatán Justin Trudeau kanadai kormányfő bejelentette, hogy a katolikus egyháznak felelősséget kell vállalnia az egyházi iskolák működtetésében való szerepéért.
A kanadai kormány korábban elismerte, hogy az 1831-1996 közötti időszakban a Kanadában működő katolikus iskolák egy részében súlyos fizikai és gyermekek elleni visszaélések történtek…
Sokszor csak azért megvertek indián diákokat, mert az anyanyelvükön szólaltak meg.