Felhívták a világ figyelmét.
Soha nem látott méretű üstököst fedezett fel az amerikai Pennsylvaniai Egyetem két kutatója. Pedro Bernardinelli és Gary Bernstein a róluk elnevezett Bernardinelli-Bernstein üstököst akkor szúrták ki, amikor a világegyetem feltérképezését célzó Dark Energy Survey (DES) tudományos projekt megfigyeléseinek adatait vették górcső alá.
A Digital Trends beszámolója szerint az égitest átmérője 96 és 193 kilométer között van.
Összehasonlításkétn: egy átlagos üstökös átmérője nagyjából 9,5 kilométer. A roppant méretéhe azonban még a tömege mellettis eltörpül, az ugyanis a számítások szerint ezerszerese egy átlagos üstököséhez képest.
A kutatók szerint a méretes példány az Oort-felhőből származhat, ami a Naprendszer legkülső tartományában helyezkedik el.
A számítások alapján a kindulási pontja 40 000-szer távolabb van a Naptól, mint a Föld. Ez durván 6 ezer billió kilométert jelent.
A kutatók úgy vélik, jelenleg körülbelül 3 milliárd kilométerre van a Naptól az üstökös, ami hatalmas mérete miatt jelentős mennyiségű, a Napból származó fényt ver vissza.
A szakemberek szerint az objektum folyamatosan közeledik a Naprendszer belső bolygói felé, de azokat soha nem fogja elérni.
Úgy vélik, a Naphoz legközelebbi pontját 2031-ben érheti el, ekkor olyan közel lesz a központi csillagunkhoz, mint a Szaturnusz.
Lehet-e hatása a Földünkre?
A nagy kérdés sokak szerint az, hogy ennek a gigászi objektumnak az elhaladása hatással lesz-e a Földre.
Egywsek ugyanis azt mondják, hogy árapály, és egyéb légköri jelenségeket, vagy akár földrengéseket is előidézhet.
Mások azonban felhívják a figyelmet: egyelőre semmilyen bizonyíték nincs rá, hogy ilyen drámai hatással lesz a Földre.
Azonban valamilyen mértékű hatást észlelhetünk, ennek fel becslése még jelenleg is zajlik.