Tudtad, hogy ez az egyik legjobb természetes köhögéscsillapító?
És ezzel érdemei még nem érnek véget!
Na, ki emlékszik még rá?
Gyerekkorunkban rengeteget fogyasztottunk belőle, akkor még nem is tudva arról, hogy milyen jelentős egészségügyi hatásai vannak.
Hogy hol találhatunk belőle?
Utak mentén, elhagyatott, romos épületek romjain, omló kerítések tövében is megterem a papsajt, melyet hörghurut, köhögés, rekedtség, mandula- és gégegyulladás, gyomor- és bélfekély gyógyítására is használhatunk.
Aki minden nap iszik a papsajt levéből, az arra a napra megóvta magát a betegségektől.
Ezt több középkori feljegyzés és gyógynövény határozó is tartalmazza, így régóta ismerték már, mint az egészségünk szolgálatában álló növényt.
Levelei nyolc százalékban növényi nyálkát tartalmaznak, mely ingercsökkentő védőrétegként vonja be a gyulladt nyálkahártyákat.
A csekély cseranyag-tartalom erősíti ezt a hatást.
A virágban tíz százalékos a növényi nyálka.
A papsajtot már az antik népek is gyógynövényként kezelték, és többféleképpen használták. Amikor nem volt elég élelem, akkor a gyökerét is megőrölték, és lisztként funkcionált.
Ma már főként a föld feletti részeit fogyasztjuk, bár vigyázni kell vele, mert a leveleiben sok nitrát is felhalmozódhat.
Ez azért fontos, mert zöldségként is használható, kiváló alapanyaga a salátáknak.
Hatóanyagai: antocián glikozid, cserző anyag, foszfor, kalcium, nitrogén, polifenol,tannin, vas. Vitamin-tartalma: A, B1, B2, B3, C
Ha tehetjük, frissen használjuk fel a mályvát, mivel a nyálkaanyag-tartalom elvész a szárításnál. Ha később akarjuk jótékony hatását élvezni, akkor a következő lépés természetesen a szárítás, amit végezhetünk aszalógéppel, vagy kitehetjük a jól szellőző kerti pavilonba.
Addig, míg zörgős nem lesz, feltéve, ha nem akarjuk eredeti funkciójának megfelelően használni a pavilont.
Gondolunkitt anyukáméknál a filagóriára, amit már régen birtokba vett a szárítás alatt álló levendula, csalán, kakukkfű, de jó a padlás is erre a célra.
Fontos, hogy maximum 2-3 ujjnyi vastagon terítsük szét a leveleket, közvetlen fény nem érheti őket, mert könnyen megfeketednek.
De egyébként is kékes színűvé válnak. 1 gramm szárított anyagot 5-6 gramm friss növényből nyerhetünk ki.
Mint már említetük, a papsajt elsősorban gyulladt nyálkahártyák gyógyítására alkalmas tea formájában.