Egy december 27-én Párizs mellett tüdőgyulladás gyanújával kórházba került francia férfiről derítették ki utólag, hogy koronavírusos volt, de ez még csak a jéghegy csúcsa…
Mindent kidobhatunk, amit eddig a vírusról tudtunk?
Újra megvizsgálták a tőle akkor vett nyálmintát. A minta pozitív volt a SARS-CoV-2 vírusra.
Az új bizonyíték fényében pillanatnyilag a 43 éves francia férfit tartják az európai „patient zero”-nak, vagyis az első európai fertőzöttnek.
Orvosa szerint a kórokozó lappangási ideje alapján a férfi december 14-e és 22-e között kaphatta el a vírust.
Mindeddig európai járványügyi szakemberek úgy gondolták, hogy az első európai fertőzött Németországban kaphatta el a betegséget egy kínai kollégájától január 19-e és 22-e között.
Ha beigazolódik a gyanú, hogy az új típusú koronavírus már egy hónappal korábban terjedt Európában, az teljesen átírhatja mindazt, amit a járvány terjedéséről eddig gondoltak.
A francia férfi a saját elmondása szerint egyáltalán nem járt külföldön, és nem is találkozott külföldiekkel, mielőtt megbetegedett.
Amirouche Hammar ráadásul négy nappal azelőtt került kórházba, hogy a WHO kínai irodáját értesítették volna a rejtélyes és aszimptomatikus vuhani tüdőgyulladás-esetekről.
Ez pedig alaposan megbolygatja a vírus eredetéről szóló teóriákat, és azokat az eddigi modelleket is, amik a vírus terjedését szimulálták.
Ezeket ugyanis könnyen lehet, hogy teljesen ki kell majd dobni.
Az eredményeket a francia orvos az International Journal of Antimicrobial Agents című szaklapban fogja közölni, a tanulmány várhatóan még a héten megjelenik.
A WHO szóvivője, Christian Lindmeier szerint további korai esetek is napvilágra kerülhetnek.
Erre utalnak azok a kaliforniai vizsgálatok, amelyek szerint már egy hónappal korábban is voltak COVID-dal kapcsolatba hozható halálesetek, mint ahogy azt korábban gondolták.
Két februárban elhunyt beteg utólagos vizsgálata is azt mutatta, hogy már február elején és közepén is követelt életeket a SARS-CoV-2 Kaliforniában
írja a Qubit.hu.
Ezek az új eredmények olyan korábbi feltételezéseket támaszthatnak alá, de legalábbis erősíthetnek meg, mint az a sokat vitatott oxfordi tanulmány, amely szerint március közepére a brit lakosságnak akár a 36-68 százaléka is áteshetett már a SARS-CoV-2 fertőzésen.
Ez pedig azt jelenti, hogy mind a vírus fertőzési képességét, mind a terjedését, és mind a járvány lecsengését is teljesen újra kell értelmeznünk.
Arórl nem beszélve, hogy a legtöbb kutató szerint ez az egész mindent megmagyarázna azzal kapcsolatban, hogy az emberiséget miért tudta ennyire könnyen és gyorsan legyőzni a vírus.
Elvégre ez azt jelentené, hogy lassan fél évvel a megjelenése után még azt sem tudjuk pontosan, mikor és HONNAN került elő ez a vírus…