Amiből őt formázták, a bukott arkangyal, Samael nyálával volt megmérgezve, innen eredt lázadó természete… A több ezer éves titok, mely a Biblia és a kereszténység keletkezése előttre nyúlik vissza…
Egyes források ősi démonként írják le, mások olyan ikonként, aki a pogányok egyik legsötétebb istensége lett.
Lilith a világ legrégebbi ismert démonjainak egyike, gyökereit a híres Gilgames eposzban, a Bibliában és a zsidó Talmudban is megtalálhatjuk.
Lilith közismerten egy régi sumer istenség, aki többek közt a nagy magasságok szelének istennője.
A világ teremtésében játszott mitikus szerepe homályos, de annyi bizonyos, hogy végül gonoszsága miatt száműzték az édenkertből.
A zsidó hagyományban Lilith az egyik leghírhedtebb démon, de más források bizton állítják, hogy Isten – Ádámhoz hasonlóan – őt teremtette a világ első nőjeként.
A folyamatban azonban akadt egy fontos különbség:
Lilith életrekeltésénél tiszta por helyett állítólag piszkot és maradékokat használt a teremtő.
Lilith neve hagyományosan „éjszakát” jelent, és személyében spirituális testet öltött az érzékiség, a szabadság, de a terror is”
– írja a History.com
„Héberül a l-y-l is az éjszakát jelenti, sumér nyelven pedig titkos tudást, szelet, szellőt, felhőt, bajt, betegséget, bűnt, sőt őrületet, bolondságot is kifejezett.”
Ennek a párja az akkád lillu (szó szerinti fordításban szintén őrület, bolondság a jelentése), azonban szoros kapcsolatban van a lilû szóval, ami egyértelműen démont jelent.
Egyes forársok szerint a sumérok ősi bestiája volt.
Az ókori Kelet egyik legismertebb, legnagyobb hatású mitológiai eposza, a Gilgames is említi a szél szellemét, illetve az éjszaka démonát.
Mindez pedig időszámításunk előtt a 22. században történhetett. Lilith nevét alapos kutatás után a XII. táblán találhatjuk, amit azonban csak később, időszámításunk előtt 600-ban adtak hozzá az eredeti szöveghez akkád és az újasszír fordításban.
A világ első asszonya emellett feltűnik a varázslatos sumér történetekben is, ahol egy csodatévő fa koronájaként ábrázolják.
Máshol inkább egyfajta bestiaként láthatjuk, bár a kutatók még ma is vitatkoznak azon, hogy a személye egy valódi démont vagy inkább a sötét istenségét jelenthette-e.
Az azonban teljesen nyilvánvaló, hogy személye a sumér boszorkányság hitéhez kapcsolódott.
A zsidó irodalom legnagyobb és egyértelműen legfontosabb tematikus rendszerbe foglalt gyűjteményében, a zsidóság enciklopédiájában, a Talmudban például sötét léleknek nevezték, aki nem ismer semmilyen korlátot, és igen veszélyes kisugárzással rendelkezik.
Ahogy írták, képes volt saját magát megtermékenyíteni és ezáltal több száz démon anyjává válni.
Lilith nevét ismerték a hettiták, az egyiptomiak, a görögök, az izraeliták és a rómaiak is.
Később „átköltözött” az északi népek köztudatába.
Lilith megjelenik a Bibliában, megtalálhatjuk Ézsaiás 34:14 könyvében, amely az Éden pusztulását írja le.
A kezdetektől fogva ördögi lélekként, tisztátalan és veszélyes lényként emlegetik.
A könyv szerint Isten egyszerre teremtette meg őt és az első férfit, Ádámot. Első este magához hívatta, és elmagyarázta neki, hogy Ádám alárendeltje lesz.
Ám az erős és független Lilith nagyon szeretett volna a férfival egyenlő lenni és nem fogadta el, hogy „kevésbé fontos”.
Lázadó természetét az magyarázza, hogy az anyag, amiből őt formázták, a bukott arkangyal, Samael nyálával volt megmérgezve. Hazudni azonban nem akart Ádámnak, ezért inkább jól összeveszett vele.
Elhagyta az Édent és a sivatagba ment, ahol a mítosz szerint több ezer keveréklénnyel egyesült és több ezer gyermeket hagyott maga után.
Ádám ezután nagyon magányosnak érezte magát és ezt el is panaszolta Istennek, aki ezért megteremtette a férfi oldalbordájából Évát.
Sokan ezt egyáltalán nem tudják, mivel a Biblia alig tesz még csak apró utalást is Lilith személyéről.
Az egyház és a papok pedig minduntalan próbálták az elmúlt kétezer évben csaknem teljesen kigyomlálni minden történelmi nyomát.
Egyes források szerint a niceai zsinat előtt léteztek olyan evangéliumok, amikben szerepelt, de ezek elvesztek, megsemmisültek az idők folyamán az egyház “áldásos” tevékenységének köszönhetően.
Bármi is az igazság, Lilith személyével kapcsolatban nagy a “sunnyogás” a Vatikán körül…
Forrás: Origo.hu