Dél-Korea, Kína, egyelőre mindenki csak találgat, hogy pontosan mi történik.
163 korábban már gyógyult koronavírusos beteg újra pozitív tesztet produkált Dél-Koreában, az ország járványügyi központja (KCDC) értetlenül áll a jelenség előtt.
Ugyanez történik Kínában is, bár itt hivatalos adatot még nem közöltek az újrafertőzöttekről, írja a CNN. Ezek alapján joggal merül fel a kérdés: el lehet-e kapni újra a koronavírust?
Dél-Koreában egyelőre alacsony az újrafertőzöttek aránya: a már felgyógyult 7829 ember közül csupán 2,1% tesztje lett ismét pozitív, jelentette be a KCDC pénteken. Ellenben az nem derül ki a közleményből, hogy a 7829 gyógyult koronavírusosból pontosan hányat vizsgáltak újra.
Az újrafertőződő betegek száma mindenesetre aggodalomra adhat okot, különösen az olyan országok esetében, mint Dél-Korea, ahol a hatóságoknak az általános vélekedés szerint sikerült kordában tartani a vírust.
Kwon Joon-wook, a KCDC igazgatóhelyettese elmondta, egyelőre nincsenek arra utaló jelek, hogy a másodszor is koronavírusos páciensek fertőzőek lennének, bár közülük 44%-nak csak enyhe tünetei vannak.
Hozzátette: továbbra is nagyon keveset tudunk a vírusról, így például az is kérdéses, hogy kialakul-e természetes védettség a fertőzés elmúltával vagy sem. Úgy fogalmazott, hogy
a Covid-19 a legnagyobb kihívást jelentő kórokozó, amivel az utóbbi évtizedekben a tudósok találkoztak.
A korábbi fertőzés maradványai?
A legvalószínűbb feltételezés szerint az ismét pozitív mintát adóknál a korábbi fertőzés maradványait mutathatja ki a teszt.
A koreai járványügy szakemberei egy család három korábban koronavírus-fertőzött tagját vizsgálták, akik a teszt szerint ismét megfertőződtek.
A tudósoknak egyik esetben sem sikerült izolálni és tenyészteni a vírust, ami arra utalhat, hogy már nincs jelen élő új típusú koronavírus a szervezetben.
A dél-koreai feltételezéseket megerősíthetik a Kína legelismertebb pulmonológusának hét eleji sajtótájékoztatóján elhangzottak is.
A 2002-es SARS-vírus felfedezőjeként elhíresült Zhong Nanshan elmondta, hogy a gyógyult betegek könnyen pozitív tesztet produkálhatnak később is, mivel a betegség maradványai még egy jó darabig jelen lehetnek a szervezetükben.
A professzor ezért nem is aggódik túlságosan a vélt újrafertőződéseken.
Ennek ellenére vannak egyéb elméletek is a korábban gyógyult betegek pozitív koronavírus-tesztjeire. Ezek közül a két legelterjedtebb a hibás teszt és a vírus reaktiválódásának lehetősége.
Ez utóbbi aggasztóbb sokkal.
Ha ugyanis kéeps újraaktiválódni, akkor alapjaiban újra kell gondolnunk a vírussal való küzdelmet.
A Covid-19-ből felépült betegek esetében joggal merülhet fel a kérdés, hogy mi a helyzet az antitestekkel?
Erre Deborah Birx, a Fehér Ház járványügyi szakértője azt mondta:
“A biológiában soha nem szabad azt mondani, hogy nem lehetséges.”
Az orvos szerint az eddigi ismereteik alapján a koronavírusos betegek szervezete a felépülés során termel antitesteket, de megvan az esély arra is, hogy ez nem minden esetben történik meg.
A dél-koreai járványügyi központ további tesztelésekkel szeretne még többet kideríteni az újrafertőződésről.
Bejelentették, hogy 400 tesztet végeznek el egykor koronavírusos, mára egészséges embereken, hogy jobban megértsék a vírus működését.
Az eredményre azonban heteket kell várni. A KCDC igazgatóhelyettese nyomatékosan kiemelte:
“Még mindig sok mindent nem tudunk a Covid-19-ről.”
Forrás: Szeretlek Magyarország