A NASA közleményt adott ki. Váratlanul eltűnt a Voyager 2. Egyesek szerint idegenek fogták be az űrszondát, mások szerint “kiesett” a téridőből, bizonyítva ezzel, hogy a Naprendszeren túl nincs is semmi, csak egy holografikusan elénk vetített” végtelen” kozmosz.
Valami történhetett az emberiség által az eddigi legmesszebbre jutó űrszondával a világűrben, a Naprendszeren túl.
Azonnal különféle bizarr, már-már abszurd találgatások is napvilágot láttak azzal kapcsolatban, hogy mi történhetett.
Egyesekben az merült fel, hogy talán földönkívüliek foghatták be a Voyager 2-t, mások szerint a világunk egy zárt, szimulált világ, és egyszerűen a Naprendszeren túl már nincs is semmi, és kiesett a “kozmikus térből” az űrszonda.
Bár ezek meglehetősen izgalmas elméletek, valószínűleg más dolgok állnak a Voyager anomália mögött.
Az információk szerint elállítódott a Voyager 2 antennájának tájolása, ami megakadályozza, hogy az ikonikus űreszköz parancsokat fogadjon vagy adatokat küldjön vissza a Földre
– áll a NASA pénteki közleményében.
A Voyager 2, az 1970-es években a külső Naprendszer bolygóinak felfedezésére indított két iker szonda egyike, jelenleg mintegy 19,9 milliárd kilométerre található a Földtől, és folyamatosan egyre mélyebbre hatol a csillagközi térbe.
A bejelentett hiba megzavarta a szonda kommunikációját a Deep Space Network (DSN) által működtetett földi antennákkal, és nem tud parancsokat fogadni a földi csapattól.
A NASA azonban nem aggódik, ugyanis a Voyager 2 úgy van programozva, hogy évente többször is automatikusan megigazítsa antennájának orientációját, hogy az mindig a Föld felé nézzen.
A következő ilyen ütemezett visszaállításra október 15-én kerül sor.
A csillagközi térbe 2018-ban lépett be, azóta szintén ezt a szinte teljesen ismeretlen régiót kutatja, értékes adatokat gyűjtve és küldve vissza a Földre.
A szondákon az emberiséget és kozmikus környezetét bemutató eszközöket helyeztek el.
Ilyen például az a hanglemez is, amelyre a Föld számtalan természetes és az ember által alkotott mesterséges hangjait rögzítették (többek között gyermeksírást, kutyaugatást, nevetést).
A lemezen 55 nyelven – köztük magyarul is – hallható egy üdvözlet, illetve olyan zenei művek részletei, mint a Varázsfuvola, a zairei pigmeusok és az ausztráliai bennszülöttek éneke, vagy Chuck Berry Johnny B. Goode című dala.