Egy meghökkentő elmélet Suhajda Szilárd tragédiájára is magyarázatot adhat…!
Meghökkentő elmélet látott napvilágot a Mount Everest meghódítására induló hegymászók felkészüléséről, amely akár Suhajda Szilárd tragédiájára is magyarázatként szolgálhat.
Sokan sokféleképpen magyarázták, miért fogyott el a 40 éves hegymászó ereje a csúcstámadás közben, de eddig még nem olvastuk azt az akár hihetőnek is tűnő verziót.
Egészen mostanáig, amig egy másik tapasztalt hegymászó, Adrian Ballinger osztott meg és vetett fel.
Ballinger kudarcokat követően végül feljutott a avilág tetejére, de nem volt zökkenő mentes a felkészülése.
A mensjournal.com nevű honlapon megjelent ezzel kapcsolatban egy érdekes elmélet, amit a paleomedicina.com dolgozott fel.
Ballinger ijesztő tapasztalata
Amikor 2016. május 24-én megindult a csúcstámadásra a 4-es táborból, magabiztosnak, gyorsnak és erősnek érezte magát, meg volt győződve, hogy siker koronázza vállalkozását. Legfeljebb az lehetett gyanús neki, hogy fázott.
Először csak remegni kezdett, aztán elfehéredett a keze, és nem is tudta felmelegíteni.
Egy idő után leküzdhetetlen, kontrollálatlan remegés lett úrrá rajta, és egyáltalán nem érezte a kezét. Nem tudta használni a karabinereket az előre kifeszített köteleken.
Két órányira lehetett a csúcstól, amikor, nagyon okosan, úgy döntött, hogy nem folytatja, nem teszi kockára az életét, és visszafordult.
Kiderült, hogy Ballinger 2016-os visszafordulásának az oka a szénhidrát-alapú táplálkozásban keresendő.
A mászó energiarudakat evett akár óránként, totálisan szénhidrát alapon táplálkozott, és ahogy a legtöbb profi hegymászó, ebben semmi kivetnivalót nem látott.
„Hegymászás közben nem ettem semmi mást, csak szénhidrátot. És reggeltől estig állandóan éhes voltam” – emlékezett vissza Ballinger.
A végzetes ok a szénhidrátban keresendő
„Annak, aki szénhidráttal veszi magához a táplálékot, legfeljebb háromnegyed órára elegendő tartalék üzemanyag van a szervezetében glikogén formájában. Ha ez elfogy, folyamatosan enni kell, hogy az energiaszint kielégítő legyen.
A legtöbb csúcson ez a módszer kielégítően működik, de az Everest halálzónájában, 8000 méter fölött, már nem; az emésztőrendszer alig működik, a mászónak hányingere van, és nem tud semmit sem a szájába venni. Amikor 2016-ban Ballinger keze kihűlt, ez azért volt, mert elfogyott a tartalék glikogénje.
A vészesen csökkenő energiaszint miatt ilyenkor a vérkeringés centralizál, a létfontosságú szerveket, a szívet, tüdőt, az agyat táplálja, és a végtagokba nem jut vér. Zsírt kellett volna égetnie, de a szervezete erre nem volt felkészülve.”
A Ballinger felkészítésébe bekapcsolódó UC Davis sportélettani laborban megállapították, hogy amikor a mászó pulzusa eléri a 115/percet, akkor az anyagcseréje átvált zsíralapúról szénhidrát alapúra. Tehát vészhelyzetben bekapcsol a szénhidrát-üzemmód.
Ugyanakkor Ballinger mászótársánál, Richardsnál ez csak 163/percnél következett be.
EZ AZT JELENTI, HA VALAKI SZÉNHIDRÁT ALAPON MŰKÖDIK, DE NEM KÉPES FOLYAMATOSAN ENNI, AKKOR SZERVEZETE LEÁLL, MÁSKÉPP FOGALMAZVA AZ ILLETŐ MEGHAL.
Az elmélet igazolást nyert
Bár azt nem tudjuk, hogy Suhajda Szilárd milyen étrenddel, milyen edzésmódszerrel készült végzetes csúcstámadására, és arról sincs tudomásunk, birtokában voltak-e azok az ismeretek, amelyek ballingert segítették hat éve, de az biztos, hogy az amerikai alpinista módszere radikálisan eltért a megszokottól.
A sportlaboratóriumi eredmények visszaigazolták az elméletet. 2017 áprilisában, mielőtt Ballinger Tibetbe utazott, kézhez kapta az új laboreredményeit, melyek szerint a korábbi 115-ről 141-re emelkedett a szénhidrátalapú működést beindító pulzusszám.
Ez jelentős változás volt öthavi felkészülés után, ami önbizalmat adott a mászónak.
Megölhették az energiaszeletek?
Suhajda Szilárd energia szeleteket is vitt magával, így a hír kapcsán többekben felmerülhetett az, hogy ha nem is közvetlen módon, de ezek is hozzájárulhattak a halálához.
Azonban ez így ebben a formában nem teljesen igaz.
Az étrendje adott volt így már jóval a csúcstámadás előtt a hegymászásra való felkészülést megelőzően ki volt alakítva a táplálkozása.
Ugyanakkor ezek az energiarudak nyilvánvalóan nem segítettek, talán csak tovább rontottak a helyzeten.