Súlyos állításokat fogalmaztak meg a szakemberek.
A rezsicsökkentés visszafogása és a fakitermelés korlátozásának eltörlése együttesen sok ezer magyar ember korai halálához és akár egymillió megbetegedéshez járulhat hozzá az elkövetkező időszakban
– írja csütörtöki közleményében a Levegő Munkacsoport.
Igazi rákjárvány jöhet
A civilszervezet szerint ugyanis
rendkívüli mértékben megnövekszik a szilárd anyagokkal történő tüzelés és így a levegő szennyezettsége is.
Mint írják, Magyarországon a légszennyezés fő oka a szilárd tüzelés, amelynek során nagy mennyiségű apró szilárd részecske kerül a levegőbe.
„A száraz fa kályhában történő elégetésekor – egységnyi energia előállítására számítva – ezerszer annyi ilyen részecske kerül a levegőbe, mint egy elavult dízel teherautó kipufogócsövéből” – írják.
Ezek a részecskék pedig az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint évente 13 ezer ember korai halálát okozza Magyarországon, és ezek az emberek átlagosan több mint 10 évet veszítenek az életükből.
Lakosságarányosan számítva, nálunk kétszer annyian halnak meg a légszennyezés miatt, mint például Franciaországban vagy Hollandiában.
A Levegő munkacsoport szerint azonban a halálozás, csak a „jéghegy csúcsának a csúcsát” jelenti, hiszen százszor ennyi megbetegedés történik.
Arra is kitértek, hogy a vizes fa elégetésekor sokkal több káros anyag kerül a levegőbe, mint kiszárított fa égetésénél.
Márpedig a fakitermelés felpörgetésével többen fűtenek majd friss fával, nem megvárva a kiszáradásához szükséges másfél-két évet.
Emellett szerintük az is látható, hogy jelentősen megszaporodik majd illegális lakossági tüzelések száma:
még többen fognak a kályhájukban kezelt fát, műanyagot, gumit és egyéb hulladékot égetni.
Az így keletkező füst toxicitása pedig akár ezerszerese is lehet a száraz fa égetése füstjének.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy ez a rendkívül mérgező füst pedig mindenkit elér, bárhol lakik is:
Fűtési időszakban ugyanis még Budapest levegőjében is az összes légszennyező részecske öt százalékát teszik ki az illegális tüzelésből származó részecskék.
A szervezet mélységesen elhibázottnak tartja a háztartások energiaellátásának biztosításával kapcsolatos új intézkedéseket.
„Ha ezek az intézkedések hatályban maradnak, akkor már nemcsak a jobb életkörülmények reményében fogják sokan elhagyni az országot, hanem – a hatalmas légszennyezés és természetpusztítás miatt – saját és családtagjaik egészségének, puszta életének megóvása érdekében is”
– fogalmazott Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.
A WHO hivatalos álláspontja
Az athéni vizsgálatban a policiklusos aromás szénhidrogének átlagos éves koncentrációja az uniós határértékek alatt volt, de ez az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által közzétett referenciaszint kétszerese.
A WHO adatai alapján az athéni levegőben lévő policiklusos aromás szénhidrogének 100 ezer lakosra számítva 5 rákos többletmegbetegedést okozhatnak
– mondták a kutatók.
A füstben nem a policiklusos aromás szénhidrogének alkotják az egyetlen rákkeltő anyagot, számos más, egészségkárosító vegyület is található benne.
Egyes policiklusos aromás szénhidrogének azonban rákkeltőbbek, mint mások, és ha ezt figyelembe vették, akkor a fatüzelésből eredő rákkockázat aránya 43 százalékra emelkedett, a dízelé és az olajé 36 százalékra, a benziné pedig 17 százalékra.