A Machesteri Egyetem, a Glasgow-i Egyetem és a Sheffieldi Egyetem kutatócsoportja olyan áttörést ért el, amiről még ők maguk is csak álmodtak.
Megfékezhető lesz a rák már akkor is, ha a testben szétterjedt?
A friss tanulmányt és annak eredményét most mindenki ünnepli, mely először az Oncogene szaklapban jelent meg.
A legagresszívebb mellrák esetén ugyanis az eljárással meg tudták állítani a rákos sejtek és szövetek terjedését.
A melldaganatok egyik legagresszívebb formája, a tripla negatív mellrák sejtjei iszonyatosan gyorsan tudnak növekedni, szaporodni és a test más részeire áttétet adni.
Ez az altípus nem reagál azokra a kezelésekre, amelyeket a daganat más altípusai ellen alkalmaznak.
A rosszindulatú melldaganatok mintegy 15 százaléka tripla negatív, ez az altípus nagy valószínűséggel terjed át más szervekre, és nagyobb eséllyel újul ki a kezelések utáni első években.
A CRISPR génszerkesztési technológiával a kutatócsoport eltávolította két fehérje – a RUNX és a CBF béta – egyikét a rákos sejtekből.
Bármelyiket is vágták ki a „genetikai ollóval”, a rák terjedése megállt, noha a CFB béta nevű fehérje kimetszése úgy tűnt, nagyobb hatást fejt ki.
Amikor a két fehérje bármelyikét visszaszerkesztették a sejtekbe, a rák folytatta a terjedést.
Paul Shore, a Manchersteri Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője elmondta, a felfedezés fontos mérföldkő az áttéteket képező rák terjedésének megértésében…
Noha hosszú még az út, amíg az eredményekből hatékony terápiákat lehet kifejleszteni.
Hozzátette azonban, hogy a két fehérje más, egészséges szövetekben is megvan, tehát olyan szert kell találni, amely ezeket kíméli.
„Fontos, hogy nem tudjuk még, minden tripla negatív sejtre igaz-e a felfedezett hatás, mivel a betegségnek több típusa is van”
– mutatott rá.
Ennek ellenére bizakodóak, és már most egy jelentős mérföldkőként tekintenek az elért eredményekre.