A határátlépésüktől számított 30 napig jogosultak az állami szolgáltatóknál térítésmentes orvosi vizsgálatra, gyógykezelésre, valamint támogatott gyógyszerkiváltásra, onkológiai kezelésekre.
Három napig sem állta az élet próbáját Kásler Miklós miniszter rendelete, amely március 9-én szabályozta, hogy miként juthatnak egészségügyi ellátáshoz az ukrajnai orosz invázió elől menekülők. Két nappal később ugyanis az Emmi vezetője új rendeletet adott ki, pontosítva, hogy a menekültek közül ki és miként juthat támogatott gyógyszerekhez – írta meg a Népszava.
Az elsőt még a rendszerben dolgozók is nehezen értelmezték, például rendezetlen volt azoknak a krónikus betegeknek az ellátása, akik még nem kértek menedékes státuszt. Az új változat szerint ők a határátlépésüktől számított
30 napig jogosultak az állami szolgáltatóknál térítésmentes orvosi vizsgálatra, gyógykezelésre, valamint támogatott gyógyszerkiváltásra, onkológiai kezelésekre.
A miniszteri utasítás egyben arra kéri az orvosokat, hogy a magyarul nem beszélő menekülteknek nyomtassanak felírási igazolást is. A gyógyszertárban föl kell mutatni azt az igazolványt (például az útlevelet), amely alapján felírták a készítményt. A gyógyszereket a menekültek a magyar betegek által fizetendő térítési díj ellenében válthatják ki, a támogatott részt az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság fedezi – írta a lap.
Az eljárásrend szerint lehetőleg minden Ukrajna felől érkezőnek szükséges biztosítani az ellátást. Az utasítás kitér arra is, hogy az Ukrajnából menekülő magyar állampolgárságú személyek nem kaphatnak menedékes státuszt,
de ettől függetlenül őket is megilletik a térítésmentes egészségügyi szolgáltatások.