Az 5G valóban emberek halálát okozhatja, ha ezt meglépik – de nem úgy, ahogyan mindenki gondolná. Ijesztő jelentés látott napvilágot.
Kiderült, hogy az 5G valamilyen szempontból mégis csak veszélyes lehet.
Nem csak arról van szó, hogy globális kataklizmát idézhetne elő, de emberek tízezreinek a halálát is okozhatja, ha beüt a baj.
Azonban még mielőtt a konteósok elégedetten csettintenének, tisztázni kell: nem a népszerű összeesküvés elméletek miatt van veszélyben a “világ”.
Nem szórnak a nyakunkba halálos jeleket és sugárzást az 5G tornyok, de tudományosan és technológiailag komoly veszélyeket tartogatnak.
Katasztrofális hatása lehet a polgári légiközlekedésre az 5G mobil hálózati rendszerek üzembe helyezésének amerikai légitársaságok vezetőinek a figyelmeztetése szerint – jelentette kedden az Euractiv brüsszeli hírportál.
A “C-Band” 5G frekvenciatartomány a 2,4 és 5,0 gigahertzes wifi frekvencia csatornák között helyezkedik el és az amerikai szövetségi légügyi felügyelet, a FAA (Federal Aviation Administration) szerint a tartományban folytatott adatforgalmazás interferálhat a repülőgépek rendkívül érzékeny avionikai elektronikájával, ellehetetlenítve ezzel a rossz látási viszonyok közötti navigációt.
Vagyis káoszt okozhat, súlyosabb esetben pedig tragédiákat a légi közekedésben az G bekapcsolása.
Reuters hírügynökség jelentését. Az érintett kormányhivatalok szintén nem nyilatkoztak az ügyben.
“Az FAA továbbra is azon dolgozik, hogy garantálja a légiutasok biztonságát az 5G hálózat kiépítése közben is. A FAA együttműködik a repülőgépiparral és a mobil távközlési szolgáltatásokkal az 5G technológia alkalmazására visszavezethető késések és járattörlések elkerülése végett”
– nyilatkozta a légügyi felügyelet.
Egy másik még durvább, egy kicsit jövőbelibb veszélye az 5G-nek a gyorsasága és a hálózat lefedettsége miatt a mesterséges intelligencia, a robotok és a kiberhadviselés terén érzékelhető.
Az 5G ugyanis tömeges megfigyelési eszközök egyfajta csatornájává válhat.
„Olyan mértékű az 5G-hálózatok komplexitása, hogy a védelmükről nem lehet kizárólag technológiai jellegű szabályokkal gondoskodni, rendkívül fontos a hálózatba vetett bizalom is”
Az amerikai álláspont egyértelmű. Mike Pompeo külügyminiszter februárban egy müncheni biztonsági konferencián mondta, hogy „nem engedhetjük, hogy információk áramoljanak a hálózatokon keresztül, ha nem vagyunk biztosak abban, hogy azok nem a kínai kommunista párt kezeiben landolnak”
A technológiai alapú kémkedés, megfigyelés, lehallgatás mellett azonban más valódi problémák is felmerülnek az 5G-vel kapcsolatban.
Sokak szerint az sem kizárt, hogy az éghajlatra is komoly hatást gyakorol.
Ezt még egyértelműen noha nem sikerült bebizonyítani, könnyen elképzelhető, hogy valóban van mérhető hatása. A légkör egyes rétegeiben a részecskék viselkedését módosíthatja.
És mint tudjuk, minden apró változás komoly következményekkel járhat, különösen évtizedes viszonylatban.
Tény, hogy emellett megnehezíti az időjárás előrejelzéseket is.
Az NOAA hangsúlyozta, hogy az 5G által okozott interferencia akár 30 százalékkal csökkentheti a meteorológiai előrejelzések pontosságát, és ennek már komoly emberi és anyagi következményei is lehetnek.