Hatalmas mennyiségű metángáz szivárog a levegőbe – derült ki műholdfelvételekből.
Ez pedig azért nagyon nagy probléma és aggasztó előjel, mert egy korábbi tömeges kihalási eseményt is az úgynevezett metán robbanás jelensége okozott.
Amikor a metán szinte szó szerint begyújtotta a légkört, és majdnem mindent elpusztított a bolygónkon.
A metán az atmoszférába kerülő üvegház-hatású gázkibocsátásoknak csak 16%-át jelenti, ugyanakkor felmelegítő hatása legalább 80-szorosa a széndioxidnak.
A 252 millió évvel ezelőtti perm végi kihalási esemény során a földi élet háromnegyede, és az óceáni élet 95 százaléka kipusztult néhány ezer év alatt.
A szakértők egy ideje úgy vélik, hogy a jelenség hátterében a mai Szibéria területén zajló vulkanizmus, illetve a tengerfenékről felszabaduló nagy mennyiségű metán állt, a pontos folyamatot azonban rengeteg vita övezi.
A tudósok szerint a triászi globális felmelegedés okainak megértése segíthet a jelenlegi klímaváltozás kutatásában.
Ráadásul előre vetítheti, hogy talán éppen ugyanez a folyamat kezdett el erőteljesen zajlani napjainkban.
A tudósok szerint a Földet leginkább veszélyeztető harminc vészjelzés közül az öt legaggasztóbb – a klímaváltozás, az extrém időjárási jelenségek, a fajok tömeges pusztulása, valamint az élelmiszer- és a vízhiány – az elmúlt évtizedben egyszerre csapott le ránk.
Ennek pedig egyértelmű köze van a metán hirtelen, nagyobb mennyiségben kezdődő szivárgásához.
“Amivel az emberiség szembenéz, az több, egymással kölcsönhatásba lépő katasztrófa együttes pusztítása, ami ellen azonnal tennünk kell valamit. Nincs idő várni”
– mondják a metán pusztításáról szóló jelentést készítő tudósok.