A klímakatasztrófa már a nyakunkon van, a következő években megtapasztaljuk, milyen is az igazi pokol…
Csaknem megduplázódott a szélsőségesen meleg, 50 Celsius-fokot is elérő napok száma az 1980-as évek óta
– állapította meg a BBC globális elemzése.
Egy olyan kritikus jelentés klátott napivlágot, amely alapján a szakértők szerint tényleg itt az ideje megkongatnia vészharangot.
Nagyon nagy a baj, a felmelegedés ugynais olyna mérteket ölthet, hogy komplett födlrészek válhatnak az ember szá,áűra lakhatatlanná.
1980 és 2009 között évente átlagosan 14 napon haladta meg a hőmérséklet az 50 fokot. 2010 és 2019 között ez a szám 26-ra nőtt.
Ugyanebben az időszakban 45 fokot elérő vagy meghaladó hőmérsékletet átlagosan évente 14 napon mértek.
“A növekedés teljes egészében a fosszilis üzemanyagok égetésének tulajdonítható” – mondta Friederike Ott, az Oxfordi Egyetem környezetváltozási intézetének társigazgatója.
50 fokos napok döntően a Közel-Keleten és az Arab-öböl vidékén fordulnak elő.
Azonban amikor idén nyáron Olaszországban 48,8 fokkal, Kanadában 49,6 fokkal megdőlt a melegrekord, a tudósok arra figyelmeztettek, hogy máshol is eljöhet az 50 fokos napok ideje.
A BBC elemzése alapján a legutóbbi évtizedben fél fokkal emelkedtek a hőmérsékleti maximumok az 1980 és 2009 közötti időszakhoz képest.
Az amerikai Rutgers Egyetem egy tavalyi tanulmánya szerint 2100-ra a világon akár 1,2 milliárd embert is érinthet a hőstressz, ami legalább négyszerese azok számának, akiket jelenleg sújt a szélsőséges meleg.