Soha nem fogjátok kitalálni, hogy hol lépett ez azonnali hatállyal érvénybe!
Ezzel gyakorlatilag teljesen ellehetetlenítették a nők terhesség megszakítását.
Az Egyesült Államok legszigorúbb abortuszellenes törvénye lépett életbe szeptember elsején Texasban, amivel a gyakorlatban szinte teljes mértékben betiltották a művi terhesség-megszakítást az államban.
Bár a jogszabály jogi szakértők szerint nyilvánvalóan alkotmányellenes, a legfelsőbb bíróság konzervatív többsége érdemi vita nélkül helyben hagyta a törvényt, és engedte, hogy érvénybe lépjen, annak ellenére, hogy még szerintük is „komoly kérdések vannak a texasi törvény alkotmányosságával kapcsolatban”.
A törvény megtiltja abortusz végrehajtását, ha az ultrahangvizsgálat alatt szívhangot érzékelnek, ami valójában azt jelenti, hogy:
A magzat hathetes kora után már tiltott a terhesség-megszakítás.
Ezzel gyakorlatilag szinte teljesen betiltották az abortuszt, hiszen a hatodik hét előtt sokan még csak észre sem veszik, hogy terhesek.
A jogszabály nem tesz kivételt vérfertőzés vagy nemi erőszak esetén sem, és csak akkor engedélyezi az abortuszt a hatodik hét után, ha a terhesség az anya életét veszélyezteti, vagy „jelentős és visszafordíthatatlan károkat okozna fontos szervekben”.
A jogszabály kritikusai ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy ez nem fed le minden olyan esetet, amikor az anya számára egészségügyi kockázattal jár a terhesség.
Korábban már több államban is hoztak a texasihoz hasonló, úgynevezett „szívhang” törvényeket, amivel súlyosan korlátozták az abortuszhoz való jogot, de a szövetségi bíróságok rendre megakadályozták, hogy azok hatályba lépjenek. A jogszabályok ugyanis alkotmányellenes voltak.
Az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét is ellátó legfelsőbb bíróság a Roe v Wade nevű, 1973-as döntésével alkotmányellenesnek mondta ki az abortusztilalmat, és azzal tilos lett az államok számára olyan törvényeket hozni, ami megakadályozza a terhesség-megszakítást a magzat 22-24 hetes kora előtt.
A most hatályba lépett texasi törvényt azonban szándékosan úgy szövegezték meg, hogy egy eljárásjogi manőverrel megnehezítsék a bíróságoknak a jogszabály betiltását.