Erről minden magyarnak tudnia kell, akinek csak egy kicsit is szívügye Magyarország és Trianon!
Magyarország nyugatról északkeleti irányba „nyomódik össze”, hazánk két csücske évente átlag 2 milliméterrel kerül közelebb egymáshoz, ami évente egy átlagos – 100×50 méteres – focipályányi „területveszteséget” jelent -írja a 24.hu egy alapos és jól átfogó cikkében.
Ez tulajdonképpen nem más, mint ahogy pedzegetik, mint egy geológiai értelemben vett Trianon.
Magyarország vonatkozásában a legfontosabb, hogy a Kárpát-medence földtanilag az üllő és a kalapács között fekszik.
Az Afrika és Európa találkozásának már említett „nyugati frontján” keletkező erő a kisebb törésvonalak mentén érkező, összetett tektonikus mozgások révén jut el hazánkba nyugati irányból…
És kelet felé tolja a Pannon-medencét. Csakhogy keleten – nagyjából a mai Ukrajna területén – ott az üllő, a szinte mozdíthatatlan Ukrán-ősmasszívum vagy Ukrán-pajzs.
Míg nyugat-délnyugat felől évi 5 milliméter az elmozdulás, hazánk északkeleti szélén, a Szatmári-síkon már szinte nulla, az alattunk húzódó kőzetlemezek ezért összepréselődnek.
A Magyarország keleti és nyugati szélén álló határkövek évente átlag két millimétert közelednek egymáshoz, vagyis hazánk területe évről évre mintegy 5–6 ezer négyzetméterrel csökken.
Ez indokolja a jelenség cseppet sem tudományos, de annál elmésebb elnevezését: „geológiai Trianon”.
Az energiának persze valahol fel kell szabadulnia, ez a jelenlegi Magyarország területén jellemzően két módon történt és történik.
Adódik a kérdés: el fog egyszer valaha tűnni Magyarország a térképről ily módon?
Nos, ijesztő a felvetés, a válasz sem valami megnyugtató.
Igen is, meg nem is.
Igen abban az értelemben, hogy a a jelenlegi erőhatások folynak tovább, de ezt nem lehet több ezer, százezer évvel előre tudni.
Ugyanakkor nem is, éppen az előző mondatban felvetett bizonytalanság miatt. Előfordul, hogy más geológiai folyamatok is elindulnak.
Az pedig egy még érdekesebb felvetés, hogy mi lesz más országok sorsa… És hogyan kezeljük majd a geológiai határok változását…