Soumya Swaminathan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezető kutatója és biológusa Genfben tartott sajtótájékoztatón sokakat megbotránkoztató dolgokat mondott.
Arról talán még túlzás beszélni, hogy már látszana a fény az alagút végén, de arról már érdemes elgondolkodni, hogy hogyan alakulhat a koronavírus közelibb és távolibb jövője.
Több jóslata van az emberiség számára, és arra vonatkozóan, hogyan végződhet a pandémia.
A legoptimistább jóslat és az evolúció általános trendjei szerint az új típusú SARS-CoV-2 koronavírus idővel megszelídül, és ugyanolyan endemikus patogénné alakul, mint jelző nélküli koronavírus-rokonai, az a négy, amely már évezredek óta fertőz embereket, és egyszerű megfázást okoz.
Ősszel még jöhet egy-két nagyobb hullám a negyedik és az ötödik – nyilatkozta.
A WHO szerint és elsődleges számítások szerint negyedik, sőt ötödik hullámra is készülni kell, mert a mutálódások miatt a vakcinák védettsége napról-napra csökken, így továbbra is fennállhat a veszély, hogy sokan oltás mellett is megbetegedhetnek.
– ez utóbbi azért is fontos, mert a vakcinák alapvetően a megbetegedést és nem a megfertőződést akadályozzák – sok más korlátozás már feloldhatóvá válhat.
A kulcs a járvány terjedésének megfékezése, vagyis a nyáron még garantáltan lesznek súlyos megbetegedések és halálozások is.
A helyzetet persze nagyban befolyásolja a brit, brazil, cseh, indiai, filippínói, japán, brazil új variáns és dél-afrikai mutánsokhoz hasonló újabb variánsok felbukkanása – amit amúgy nagyban megkönnyít, hogy amíg a világ gazdagabbik felén bőszen oltakoznak, addig a többi részén egyelőre egészen elenyésző az átoltottak aránya, így abban a népességben sokkal jobb eséllyel alakulhatnak ki új variánsok, melyek viszont akár a már beoltott népességet is újrafertőzhetik széles körben.
Egyesek szerint éppen emiatt, mivel azért alapvetően mindig is egy influenzánál súlyosabb megbetegedés lesz, felvetődik az élethosszig tartó oltások ötlete is.
Vagyis évente kellene immunizálni az embereket.
Aszerint, ahogyan a vírus mutációi változnak.
Vagyis egy folyamatos “háborús állapotra” kell felkészülnie a járványmegelőzésnek és az egészségügynek, nem beszélve a vakcina gyártókról.