Világszenzációval érhet fel a most megtett felfedezés.
Az Oszakai Egyetem kutatócsoportja megállapította, hogy a cisztein nevű aminosavat egy Pib2 nevű fehérje érzékeli, és a kettő összekapcsolódva aktiválja a TORC1-et.
Ez azért fontos, mert a hibás TORC1-et összefüggésbe hozták például a rákkal.
Amikor az aminosavak rendelkezésre állnak, a TORC1 nevű fő szabályozófehérje bekapcsol, ami a fehérjék előállítását és a sejtek növekedését indítja el.
Ha nem állnak rendelkezésre aminosavak, a TORC1 kikapcsol, és a sejtek az autofágia nevű folyamat során elkezdik újrahasznosítani magukat.
„Megvizsgáltuk az aminosavak és a TORC1 aktiválása közötti összefüggéseket a Saccharomyces cerevisiae élesztőben.
Azt találtuk, hogy a ciszteint egy Pib2 nevű fehérje érzékeli, majd a kettő összekapcsolódik és aktiválja a TORC1-et. Ez serkenti a fehérjék és a lipidek szintézisét, elősegítve a sejtburjánzást”
– mondta a tanulmány vezető szerzője, Qingzhong Zeng az egyetem híroldalán.
Ez a munka izgalmas számunkra, mert elmélyíti a megértésünket arról, hogy az aminosavak hogyan szabályozzák a sejtnövekedést és az autofágiát, és hogy az egyes aminosavakat hogyan észleljük”
– magyarázza Takeshi Noda, a tanulmány vezető szerzője.
Emberekben a TORC1 hibás működését olyan betegségekkel hozták összefüggésbe, mint a rák, a cukorbetegség és a demencia. A TORC1 be- és kikapcsolásának, valamint az egyes aminosavak észlelésének teljesebb megértése segíthet a kutatóknak abban, hogy új kezeléseket találjanak ezekre a betegségekre, ami valóban izgalmas kilátás.
Végső soron már most ki lehet bátran jelenteni, hogy a rák egyik fontos eredetét, vagy ha úgy tetszik Achilles-inát fedezhették fel.
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a gyilkos kór hamarosan végleg gyógyíthatóvá válik.