A virginiai Annandale-ből származó 14 éves diák nyerte meg a 3M Young Scientist Challenge nevű versenyt, bőrrák kezelésére tervezett szappanjával.
Heman Bekele, 9. osztályos tanuló kilenc másik döntőssel versenyzett az „Amerika legjobb fiatal tudósa” címért az elmúlt négy hónapban.
Az iskolás gyerekeket tudós mentorokkal párosították, akik segítettek nekik prototípussá fejleszteni koncepciójukat, mielőtt egy sor kihívásban mérettették meg magukat, beleértve találmányuk bemutatását.
A pályaművek között szerepelt egy epilepszia észlelésére alkalmas kesztyű és egy költséghatékony elektronikus Braille-kijelző.
Bekele a Melanoma Treating Soap (MTS) című találmányával nyert, amelyet a rák leggyakoribb formájának, a melanómának kezelésére terveztek.
„Ezt a szappant úgy készítettem, hogy az általános gyógyászati célokra szánt szappant 50/30/20 arányban kevertem össze szalicilsavval, glikolsavval és tretinoinnal, amelyek mind keratolitikus szerek, amelyek lassan reaktiválják a dendritikus sejteket”
– magyarázta Bekele előadásában.
„Az MTS használata után a szappan Toll-szerű receptorokat szabadít fel a bőrben.
Ezek a receptorok a dendrites sejtekhez kapcsolódnak, amelyek újraaktiválják őket.
A most újraaktivált dendrites sejtek ezután csatlakoznak a TN io12 sejtekhez, hogy felvegyék a harcot a fertőzött HPV sejtekkel.”
Egyszerűbben, közérthetőbben fogalmazva a különleges fejlesztés lipid nanorészecskék segítségével juttat célba különböző rákellenes gyógyszereket, melyek aztán aktiválják a szervezet immunsejtjeit, hogy azok felvegyék a kesztyűk a rákkal.
A készítményt főleg digitálisan tesztelték és kísérletezték ki, melyek ígéretes eredményeket mutattak, de emberi vizsgálatok az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) tanúsítványa hiányában egyelőre nem voltak.
Ha minden jól halad, éveken belül kaphatóvá is válhat a gyógyszertárakban.