A természet valaha volt legnagyobb holokausztját idézhetik elő hamarosan.
Borzalmas részletek derültek ki,a TEPCO a napot is lehazudná az égről!
Az emberre is súlyos veszélyeket rejt magában az a terv, hogy a fukusimai Daiicsi atomerőmű szennyezett vizét a Csendes-óceánba engednék.
A 2011-es nukleáris katasztrófában megsérült erőműben jelenleg 1,23 millió köbméter vizet tárolnak, amely nagy mennyiségben tartalmaz C14 radioaktív szénizotópot, és más radionuklidokat, amelyek
nemcsak az óceán élővilágában, hanem az emberi DNS-ben is kárt okozhatnak
– figyelmeztetett a Greenpeace környezetvédő mozgalom.
A fukusimai erőmű reaktorainak hűtésére az üzemeltető TEPCO cég az évek során óriási mennyiségű vizet szivattyúzott, majd a használat után a víz tárolásra került.
De 9 évvel a katasztrófa után a tartályok megteltek, és jelenleg folyik a vita arról, hogy mi legyen a felhalmozott víztömeggel – írja a CNN
A japán kormány, beleértve az ország környezetvédelmi miniszterét, azon az állásponton van, hogy az egyetlen megoldás a vizet az óceánba engedni. A környezetvédők és a halászati ipar képviselőinek tiltakozása miatt azonban egyelőre elhalasztották a döntést.
A pénteki bejelentéssel egyidőben jelent meg a Greenpeace tanulmánya. Szerzője Shaun Burnie, a szervezet egyik vezető nukleáris szakértője szerint olyan mennyiségű C14 lehet a tartályokban, hogy azok a többi radionuklidekkel együtt akár több ezer évig is megmaradhatnak a vízben, és genetikai deformációkat okozhatnak.
Még egy ok arra, hogy lemondjanak erről a tervről – hangsúlyozta Burnie.
A TEPCO szóvivője igyekezett minimalizálni a vízkieresztés veszélyeit, szerinte a C14-koncentráció olyan kevés ebben a vízben, hogy „akár napi 2 literrel is meg lehetne inni belőle”, akkor sem érné el az egészségkárosító szintet.
Egyúttal ígéretet tett arra, hogy a környezetvédelmi szabályok tiszteletben tartására a cég egy másodszori tisztítást is végrehajt a vízen, hogy minél kevesebb radioaktív anyag maradjon benne.
A japán kormánynak pontosan tudnia kell, hogy a víz mennyi C14 izotópot tartalmat, mielőtt az óceánba engedik, bár a tudományos modellezés szerint ennek szintje a biztonsági határokon belül van.
Corkhill szerint a vizet el lehetne szállítani máshová és cementet gyártani belőle, de annak is megvan a maga környezeti kockázata, tehát valójában nincs igazán jó megoldás.
Francis Livens, a manchesteri egyetem radiokémia professzora viszont úgy vélekedett, hogy minden radioaktív anyag kibocsátása környezeti és egészségügyi kockázatot hordoz magában, és ennek mértéke attól függ, hogy mennyi C14 kerül az óceánba.
Vagyis könnyen lehet, hogy az emberiség hamarosan elkövetheti a második Csernobilt.
Ezt azonban nem biztos, hogy megússza a világ…