Komplett generációk válhatnak majd tömegesen földönfutóvá: vészjósló jelentés látott napvilágot. A 2008-as devizahitel válság semmi lesz ehhez képest?! Készüljetek!
Akárki is lesz a miniszterenök, mindenképp egy sötét korszakkal fog szembenézni.
Éppen ezért talán nem mindenki irigyli majd ezt a pozíciót. Legalábbis gazdasági fronton.
Lengyelországban és Magyarországon visszatérhetnek a rendszerváltást követő évek, amikor az emberek és a vállalatok jövedelmét egy évtizeden át szisztematikusan felzabálta az infláció.
Miről is van szó?
Vannak szakértői vélemények, amelyek szerint a kelet-közép-európai régióban tartóssá válthat a magas infláció.
A vészjósló jelek között ott van, hogy az első helyen a régió túlfűtött munkaerőpiaca áll, ami felerősíti az amúgy is káros demográfiai átalakulás, azaz a társadalom elöregedése okozta munkaerőhiányt.
Ennek eredményeként Magyarországon 10,6, Lengyelországban 7,8 százalékkal emelkedtek a bérek az elmúlt évben, annak ellenére, hogy a gazdaság a pandémia miatt mélyrepülésben volt.
Lengyelországban 3,1 százalék a munkanélküliségi ráta, amit valamennyire ellensúlyozni tud a sok külföldi, főként ukrán vendégmunkás foglalkoztatása. Magyarországon azonban a bevándorlófaló kormány nem él ezzel a lehetőséggel a munkaerőhiány enyhítésére.
Emellett a keresleti oldalon meg fog jelenni a nyár végétől kezdve a következő négy éven át az EU helyreállítási alapjából befolyó pénz, amit kiegészíthet a mindkét kormány osztogatási hajlamából, nevezetesen a jövedelemadók csökkentéséből fakadó pluszkereslet.
Végül mivel mindkét ország energiaellátása erősen függ a fosszilis energiahordozóktól, az alternatív energiára való átállás költségei is támaszt adnak az áraknak.
Ráadásul a magyar lakosság egy része még emlékszik a rendszerváltást követő évtized magas inflációjára.
Sokak életszínvonalát már most is komolyan erodálják a növekvő árak, ami a kormányt osztogatásra sarkallja, így a ha jegybank nem áll a sarkukra, akkor komoly bajokra lehet számítani.
Egy olyan súlyos anyagi létromlása, amire 30 éve nem volt már példa.
Ebbe pedig komplett generációk roppanhatnak bele itthon is.
Gyakorlatilag a 2008-as devizahitel válság ismétlődhet meg, azonban most országszinten, nem csak a hitelt felvett magyar családok, hanem mindenki ellehetetlenülhet, a szegénység szélére sodródhat.