A tiltott statisztika nyomában, amiről senki sem beszél!
Nem számítanak a koronavírus áldozatainak, pedig a járványhoz is köthető lehet azoknak a gyerekeknek a tragédiája, akik a kijárási tilalmak, monitorhoz kötött távoktatás, barátokkal töltött aktív pihenés nélküli kényszerszünetek idején önkezükkel vetettek véget az életüknek!
A Telex megdöbbentő dolgokról számolt be:
„A fiam a koronavírusba halt bele. De nem úgy, ahogy hinnék” – mondta videóüzenetében Brad Hunstable, két nappal azután, hogy eltemette alig 13. éves fiát. „Sokan azt mondták, (az iskolák bezárása) a gyerekeknek olyan, mint egy nyáriszünet…
Hát, nem. A szüleid feszültek, mert elveszítik a munkájukat…a gyerekek nem találkozhatnak a barátaikkal, legfeljebb a Fortnite-on és a FaceTime-on…
A gyerekek nem rohanhatják ki magukat a tesiórán, nem ölelhetik meg a tanáraikat…felfoghatatlan az az érzelmi, szociális kihívás, amivel szembesülnek”
– mondta a gyászoló édesapa elképesztően összeszedett és megrázó beszámolójában.
Hayden a mosdóban kötötte fel magát, négy nappal a 13. születésnapja előtt, augusztusban. Az aktív, jól tanuló fiú viselkedésében nem volt nyilvánvaló jele annak, hogy milyen lelkiállapotban van.
A dél-nevadai Clark megyében 2020 szeptemberéig 18 fiatalkorú lett öngyilkos, a legfiatalabb 9 éves volt. 2019-ben egész évben 9 hasonló eset volt.
A növekedés önmagában is aggasztó, még akkor azt is jelzi, hány ezer fiatalkorú lehet, akik ha nem is vetnek véget életüknek, érzelmileg súlyosan sérülnek a szociális kapcsolatok leredukálása miatt, életük meghatározó szakaszában.
„Olyanok ők, mint a kanárik a bányában”
– mondta a New York Times cikkében Suzie Button, aki egy, a gyerekek öngyilkosságának megelőzését célzó program vezetője. A klinikai szakember a hasonlattal arra utalt, hogy a lockdown nyomasztó körülményeire a fiatal tinédzserek és fiatal felnőttek lehetnek a legérzékenyebbek.
De a 2,2 milliós megye 18 halálesete azt is mutatja, hogy valójában százezreket sújt a megszokott életet lebénító világjárvány. (A 4,5-ször népesebb Magyarországon 2017-ben 25 10-19 éves fiatal lett öngyilkos.)
A lezárások, kijárási korlátozások, szociális kapcsolatok ritkulása, a szociális bizonytalanság következtében fellépő kilátástalanság miatt világszerte és a társadalom egészében mérhetően megnőtt az öngyilkosság veszélye.
A BBC még tavaly közölt egy tanulmányt, amely szerint a 18-29 évesek körében 12,5-ről 14 százalékra nőtt azok aránya, akiket foglalkoztat az öngyilkosság gondolata, a társadalmon egészében is negyedével nőtt, 8-ról 10 százalékra.
Önmagában persze nem lehet az öngyilkosságokat a lockdown számlájára írni. A tragédiának nyilván sok összetevője van, és az is tény, hogy a tinédzserek és a fiatal felnőttek körében a az öngyilkosság a balesetek után a második vezető halálok, a koronavírustól függetlenül is.
Azonban í vrus és a lezárások közvetett hatásait nem lehet és nem is szabad eltagadni.
Mégsem lehet erről hallani a médiában, mely csak a tömegpánikot ontja magából, és rettegésben tartja az embereket tudati szinten is.
Forrás: Telex