Ez azért elég durva ha tényleg ebbe bukna bele…
Putyin most tényleg nagy veszéllyel nézhet szembe ami alapvetően kérdőjelezheti meg a hatalmát.
Sőt, végső soron visszaküldheti őt és pártját akár 10% alá.
Az oroszok ugyanis egy dolog miatt egy emebrként fognak felháborodni. Méghozzá egy olyan dolgon, amit elsőre senki sem gondolt volna…
Beüthet a pánik Oroszországban – összeomlóban a vodkagyártás, miközben rekordmértékű az alkoholfogyasztás.
Annak ellenére, hogy az adatok alapján minden korábbinál több erős szeszes ital fogy Oroszországban, a vodka gyártása az összeomlás felé halad – adta hírül a Politico.
Az oroszországi Szövetségi Alkoholpiac Szabályozási Szolgálat napokban megjelent jelentése arról számolt be, hogy az alkoholos italok gyártása több mint 16 százalékkal csökkent 2025 első felében. A vodkagyártás például a 2024-es 33,4 millió dekaliterről 2025 azonos időszakában 31,38 millió dekaliterre csökkent.
Azonban a termelés csökkenése mellett a fogyasztás emelkedik.
De vajon a Putyini rezsim tényleg vodkába fulladna bele?
A lakosság 2024-ben többet ivott, mint az elmúlt nyolc év hasonló időszakaiban bármikor. A Finexpertisa orosz pénzügyi ellenőrző cég májusi jelentése szerint egyre népszerűbbek az olyan italok mint a rum, whisky, brandy és tequila.
A portál megjegyezte, hogy az adatokkal ellentétben Vlagyimir Putyin korábban azt mondta, egyre kevesebben isznak és egyre többen sportolnak.
Hagyják abba az ivást, és kezdjenek el síelni
– viccelődött.
A vicc mögött azonban nagyon is komoly dolog lehet.
Ha ugyanis az oroszok mindennapos “drogja”, egyfajta kábítószere hirtelen megszűnik vagy jelentősen csökken, akkor nagyon sokan kijózanodhatnak magából a rendszerből is.
…És ha kijózanodnak – nemcsak a vodkából, hanem a putyinizmusból is – akkor vége lehet annak az álomvilágnak, amit húsz éven át egy vaskézzel irányított illúzióra építettek.
Mert mi is történik most valójában?
Oroszországban recseg-ropog az az egyetlen dolog, ami talán még stabilabb volt a rubelnél: a vodka. Az az ital, amely a hétköznapok menekülése, a hétvégék vallása, az orosz férfiidentitás egyik alappillére, és nem mellesleg egy jól kiépített politikai nyugtató.
Ez most elérhetetlenné válik, vagy legalábbis elérhetetlenné válik ugyanolyan minőségben, mennyiségben és áron – és ez nem vicc, ez robbanásveszélyes társadalmi dinamika.
A kérdés már nem az, hogy mit isznak majd helyette – hanem hogy mivel csillapítják azt az egyre fokozódó frusztrációt, amelyet az infláció, a háború, az elszigeteltség és a rendszerbe vetett hit eróziója hozott magával.
Egy birodalom halála nem mindig csatazajtól hangos
Nem kell ahhoz tank vagy rakéta, hogy hatalmak bukjanak. A Szovjetunió sem úgy omlott össze, hogy valaki megszállta Moszkvát. Egy sor banális, de végzetes esemény vezetett a végét jelentő dominósorozathoz: például amikor 1986-ban a csernobili katasztrófa után a hatalom napokig hazudott, aztán elvágta az információkat, aztán az emberek szó szerint belélegezték a rendszer rothadását.
Ez a kijózanodás – a felismerés, hogy a hatalom nem gondoskodik, csak kihasznál – éppen úgy elindulhat egy üres polcról, mint egy szétbombázott lakásból.
És történelmi példát is találunk bőven. Marie Antoinette (akit a legenda szerint a „ha nincs kenyerük, egyenek kalácsot” mondattal azonosítanak) nem gondolta volna, hogy egy kenyérválság képes lehet királyi fejeket hullatni. De megtette. És miért ne történhetne ez meg Putyinnal is – ha nem is kenyérrel, hanem vodkával?
Mert ha az embereknek nincs kenyér, nincs vodka – marad az éhség és a düh. A kijózanodás itt most nemcsak testi, hanem politikai is lehet. A pia az utolsó menedék volt sokaknak – ha ez is eltűnik, elindulhat a tömegek visszazuhanása a valóságba.