Az amerikai Republikánus Párton belül mini polgárháború robbant ki annak kapcsán, hogyan kelhetnének fel a padlóról azt követően, hogy elnökjelöltjük, Donald Trump elvesztette a 2020. novemberi elnökválasztást a demokraták indulójával, Joe Bidennel szemben
-írja a Financial Times. Úgy tűnik, ez a következménye annak, hogy a volt elnököt ugyan felmentette a washingtoni szenátus az ellene indult második alkotmányos felelősségre vonási eljárásban (impeachment), ám hét republikánus politikus ez ellen szavazott, és a szenátus elnöke Trumpot elítélő nyilatkozatot tett.
Az éles határvonal a volt elnök támogatói és ellenfelei között azonnal vádaskodással színezett üzengetésbe torkollott.
Mitch McConnell, a felsőház 80 éves republikánus elnöke sajátos módon előbb leszavazta a volt elnök felelősségre vonását, majd kiállt a tévékamerák elé, és azt mondta, hogy Trump kétség kívül gyakorlatilag és morálisan felelős azért, hogy civil rendbontók megrohamozták és egy időre elfoglalták a kongresszus washingtoni épületét.
Ezzel szerinte egy volt amerikai elnökhöz méltatlanul viselkedett.
Trump azt üzente az amerikai népnek a felmentése után, hogy a történelmi, patrióta és csodálatos mozgalom, amely újra naggyá teszi Amerikát, csak most kezdődött (ez volt 2016-os választási szlogenje). Alig várja, hogy a következő hónapokban híveivel együtt folytassa azt a rendkívüli utazást, ami naggyá teszi az amerikai embereket.
A 74 éves volt elnök nem zárja ki, hogy újraindul az USA elnöki posztjáért 2024-ben, ám ez nem lesz könnyű, mert a január 6-ai attakban játszott szerepe alapján még büntetőjogi perek várhatnak rá, ami napirenden tartja azt az ügyet, amely még sok republikánus szavazót is felháborított.
Mások viszont azt állítják, hogy Trump ellen puccsot hajtottak végre, és a választásokat is befolyásolták.
Akárhogy is azt nemrég elismerték több oknyomozó újságcikkben, hogy Trump ellen valóban szövetkeztek bizonyos erők a színfalak mögött, “háttérhatalmi” szinten, jól összehangoltan.
Ez azonban még inkább megerősíti Trump korábbi kijelentéseit, mely szerint Amerikát pénzügyi és vállalati körök tartják “fogva”.