Elkezdtek felkészülni a bukásra.
Az elmúlt hetek politikai és közéleti rezdülései új lendületet adtak azoknak a pletykáknak és politikai elemzéseknek, amelyek szerint a Fideszen belül pánikhangulat uralkodik, és egyes szereplők – köztük a miniszterelnök közvetlen családtagjai – már megkezdték a „kimenekítést”.
A hvg.hu friss riportja szerint Orbán Ráhel és családja újabb lépéseket tesznek külföldi kötődésük erősítésére, ami sokak szerint nem véletlen: már készülnek az Orbán-rendszer esetleges bukására.
Orbán Ráhel és a „nemzetközi nyitás”
A hvg.hu cikke szerint Orbán Ráhel, a miniszterelnök lánya, férjével, Tiborcz Istvánnal közösen azon dolgozik, hogy gyermekeiket amerikai egyetemeken taníttassák, és ezzel párhuzamosan a család külföldi kapcsolati hálóját is megerősítsék.
A választás nem akármilyen: az Egyesült Államok, azon belül is elit egyetemek és stabil társadalmi-gazdasági környezet.
Ez önmagában is figyelemre méltó, különösen annak tükrében, hogy a kormányzati kommunikáció az utóbbi években gyakran ellenségként mutatta be az amerikai befolyást és globalista értékrendet.
A politikai háttér: menekülés a fedélzetről?
Egy, a kormányhoz közeli, de neve elhallgatását kérő forrás szerint „a Fideszen belül mindenki menekül, ez már egy süllyedő hajó”.
Az önkormányzati választásokon elszenvedett meglepő vereségek, a gazdasági problémák és a nemzetközi elszigetelődés egyre több belső kritikát szül a párton belül.
Bár a pártfegyelem eddig szinte kikezdhetetlen volt, a mostani belső mozgások – visszavonulások, pozíciócserék, nemzetközi menekülési útvonalak keresése – már a rendszer gyengülésének jelei lehetnek.
A „szajréval való futás” metaforája sokak szerint túlzás, de jól illusztrálja azt az érzést, amely a közéletben és a gazdasági elitben is terjed: ha eljön a rendszer bukása, senki sem akar az utolsó pillanatban a fedélzeten maradni.
Tiborczék vagyona és érdekeltségei
Tiborcz István, aki a NER egyik legismertebb üzleti figurája, az utóbbi években nemcsak itthon, de külföldön is igyekezett beruházni – szállodaiparban, ingatlanban és egyéb nemzetközi befektetésekben.
A vagyon külföldre helyezése vagy legalábbis külföldi diverzifikálása klasszikus lépés, ha egy politikai berendezkedés fenntarthatósága kérdésessé válik. Ez önmagában nem illegális, de politikailag annál beszédesebb.
A közvélemény reakciója
Az internetes fórumokon és a közösségi médiában megjelent reakciók alapján az emberek egyre érzékenyebbek az efféle jelekre.
A „hajó elhagyása” narratíva sokak számára megerősítése annak a vélekedésnek, hogy a hatalmi elitnek más szabályok szerint működő világa van – és abban a világban már nem feltétlenül szerepel Magyarország jövője.
Változó szelek?
Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az elmúlt hónapokban több belső feszültség is felszínre került a Fideszen belül. A kormányzati kommunikáció bizonytalanabbá vált, az uniós források akadoznak, a gazdaságot pedig az infláció és a bizalomvesztés is sújtja. Mindez pedig megerősíti azt a narratívát, hogy a rendszer elkezdte „biztosítani a hátát”.
Orbán Ráhel és Tiborcz István külföldi orientációja, az amerikai egyetemre készülő gyermekeik, a nemzetközi kapcsolatok erősítése mind olyan lépések, amelyeket nem lehet elválasztani a politikai háttértől. Ha valóban elindult egy csendes kivonulás, az nemcsak politikai fordulatot, de a hatalom szerkezetének átalakulását is jelezheti. Bár egy rendszer végét sokszor csak utólag lehet biztosan látni, a mostani jelek alapján egyre többen hisznek abban, hogy a NER korszaka közeledik a végéhez – és a bennfentesek ezt már most is tudják.