Ez egy dominószerű eseménysort indíthat el, mely a klímakatasztrófát is a nyakunkba szakíthatja…
A sarkvidéken zajló változások borzalmas mértékben gyorsuló katasztrófát jeleznek előre.
Még a mi életünkben bekövetkezik az, amit korábban az unokáink, majd már gyermekeink idejére jósoltak a klímakutatók.
A baj tényleg annyira nagy, hogy az ENSZ friss jelentései szerint alig 1-2 évünk maradt sürgős lépéseket tenni a Föld klímájának és teljes élővilágának megmentésére.
Más, pesszimistább jelentések szerint pedig gyakorlatilag már rég elvesztettük a “klímaharcot”.
A sarkvidékek olyan ütemben olvadnak, hogy 2025-re akár teljesen vagy 70%-ban szabaddá válnak a most még jeges területek.
Az Antarktiszon olyan hőmérsékleti állapotok uralkodtak az előző években, hogy több ízben is előfordult az, hogy Európában hidegebb volt, mint az állandóan fagyos sarkvidéki régiókban.
külön riasztó tendencia az, hogy az Antarktiszon gigantikus tavak, folyók és vízesések jelentek meg a partoknál, melyek tovább olvasztják az amúgy is gyorsan fogyó jégtömeget.
Az elmúlt 35 évben durván megváltozott az északi-sarki jégtábla mérete.
A szürke színű részek olyan jégtakarót jelölnek, ami az adott évben képződött.
1984 szeptemberében ez a legkisebb méretű, de legalább négy éves jégtakaró 2,7 millió négyzetkilométer volt.
2019 szeptemberben viszont nem volt több, mint 53 ezer. A különbség látványos és nagyon durva…
A jelentés szerint a jég vékonyodása és olvadása láncreakciót indít be, ami az egész Észak-sark melegedését felgyorsítja, a sarkvidéki melegedés ugyanis kétszer olyan intenzív, mint a bolygó többi részén.
A tanulmány szerzői számba vették az Északi-sarkvidék jege alatt három méteres mélységig megtalálható fagyott anyagokat, majd számítógépes modellezéssel megnézték, hogy ezekből különböző felmelegedési szinteken mennyi gáz szabadulna fel.
Az eredményeik szerint a legnagyobb aggodalomra a permafroszt, azaz a hagyományosan folyamatosan fagyott állapotú földréteg felolvadása ad okot, pontosabban a földréteg alatti szerves anyagok olvadása, majd rothadása során felszabaduló gázok.
A fagyos föld alól már a jelenlegi 1 Celsius-fokos felmelegedési szint mellett is tíz gigatonna szén szabadul fel gázok formájában…