Egyre biztosabb, bár még nincs kimondva, hogy szeptembertől megint digitális oktatásra kell felkészülni? Már most hatalmas viták vannak róla.
Meira Levinson, a Harvard Egyetem oktatáskutatója, Muge Cevik virológus a skóciai St Andrews-i Egyetemről és Marc Lipsitch, a Harvard epidemiológusa érdekesen látja a kérdést.
Ez pedig hatással lehet a hazai iskolabezárásokra is.
nemrégiben az a tudományos bizonyíték is előkerült, hogy a gyermekek között rengeteg a szuperterjesztő, sokkal több, mint más korosztályban.
Éppen ezért jobba végig kell gondolni az iskolák újranyitását.
Főleg hogy ezzel felgyorsíthatjuk a vírus terjedését – állítja számos tudós.
Amíg ezek a gyerekek vissza nem térhetnek a személyes oktatáshoz, addig sokakat közülük behozhatatlan oktatási, társadalmi és fejlődésüket érintő hátrányok érnek.
Valamint sem a gazdaság, sem az egészségügyi ellátó rendszer nem tud teljes gőzzel újra működni, mert a dolgozó szülőknek a gyerekeikről kell gondoskodniuk.
Az alapvető etnikai és társadalmi-gazdasági különbségek tovább növekednek.
Számos amerikai iskolakerületben hibrid újraindulást terveznek, azaz a gyerekek csoportokra bontva hol otthon, hol az iskolában tanulnának, miközben szigorúan betartatnák velük az elkülönülés szabályait.
A kutatók szerint noha a teljes távoktatáshoz képest vannak előnyei a hibrid megoldásnak, az általános iskolák esetében ezek igen csekélyek.
Idehaza nemrégiben Maruzsa Zoltán államtitkár pedzegette azt, hogy majd a tudomány és a számok fognak dönteni arról, hogy újranyitnak-e az iskolák.
Merkely Béla professzor pedig azt mondta, hogy még egyszer így nem lehet leállítani az egész országot.
Ezért most sokan azt beszélik, hogy a hibrid oktatás lehet a legmegfelelőbb megoldás az idei őszi időszakra.