Már minden bizonnyal jelen van a kórokozó, mely képes szó szerint felzabálni az agyat mindössze pár napon belül, ezzel a betegek halálát okozva a legtöbb esetben.
Itt van, hol fordulhat elő és mire kell nagyon figyelnünk!
Az agyevő amőbára egy fiatal lány tragikus halálesete hívta fel a figyelmet. Török Júlia Katalin, az ELTE Biológiai Intézetének egyetemi adjunktusa szerint a tragédiát okozó amőbának Magyarországon is jelen kell lennie.
Egy eset kongatta meg a vészharangot világszerte.
Nemrég ugyanis meghalt egy 17 éves amerikai lány, miután agyevő amőbával fertőződött meg az Egyesült Államokban.
A 17 éves Megan Ebenroth júliusban hunyt el. Az amerikai lány Georgia államban egy Dearinghez közeli tóban úszott, amikor megfertőződött a ritka, agyfaló amőbával.
A szakember szerint Magyarországin is megjelent
A Naegleria fowleri agyevő amőba nem ismeretlen a tudósok számára, mert elmúlt bő ötven évben 1106 tudományos közlemény foglalkozott vele.
Az egysejtű legnagyobb európai pusztítása a hatvanas években történt, 1962 és 1965 között 16 ember vesztette életét Csehországban, miután ipari hűtővízzel szennyezett forrásban fürödtek.
A kutatók szerint a kontinensünkön eddig 25 igazolt Naegleria fowleri fertőzés történt.
Török Júlia Katalin, az ELTE Biológiai Intézetének egyetemi adjunktusa a Mandinernek azt mondta, hogy egyebek mellett Belgiumban, Olaszországban és az Egyesült Királyságban is történtek végzetes fertőzések.
EZEKBAN AZ ESETEKBEN AZ EXTRÉM MELEG IDŐJÁRÁS MIATT FELMELEGEDETT TERMÉSZETES VÍZ, VAGY GEOTREMIKUS, ILLETVE IPARI EREDETŰ VÍZ VOLT A FÜRDŐZÉS VAGY ÚSZÁS HELYSZÍNE.
Az extrém meleg nyári időjárás Magyarországon is mind gyakoribb, így álló- és áramlóvizeink jelentősen felmelegszenek – fogalmazott a szakértő, aki szerint mivel a Naegleria fowleri az Antarktisztól eltekintve a világ minden táján előfordul,
MAGYARORSZÁGON IS MINDENKÉPPEN JELEN KELL, HOGY LEGYEN.
Egyelőre hivatalosan nincs még ilyen eset, de a nem ismert halálozások között talán történt már több olyan, amit az agyevő amőba okozott.
Mire kell figyelni
Az agyevő amőba az orron keresztül jut be a szervezetbe, majd az agyba vándorol, ahol elpusztítja az agyszövetet, és pusztító fertőzést okoz.
Az szóban forgó amőba jellemzően a talajban és a meleg édesvízben, valamint alkalmanként víztartályokban, vízmelegítőkben vagy csövekben él.
Fontos tudni, hogy egy korty vízzel lenyelve nem jut el az agyba, és nem terjed az emberek között.
Az N. fowleri primer amőbás meningoencephalitisnek (PAM) nevezett fertőzést okoz, amely szinte mindig halálos kimenetelű.