Ez az a mutáció, ami ellen nem védenek az antitestek és a vakcinák egy része a tudósok aggodalmai szerint.
Komoly a baj, és ez megmagyarázhatja azt, hogy miért szólt az utóbbi napokban olyan drámai hangon Orbán Viktor az emberekhez.
Már nem csak a brit koronavírus-mutáció van jelen hazánkban, hanem a dél-afrikai variáns is.
A kialakult helyzet miatt emelt szintű készültséget rendelt el a kórházakban, továbbá azt kérte az operatív törzstől, hogy szigorúbb utazási szabályokat dolgozzanak ki, hogy minél inkább visszaszorítsuk a koronavírus-mutációk elterjedését hazánkban.
Müller Cecília azonban az operatív törzs pénteki sajtótájékoztatóján azt jelentette be, hogy már Magyarországon is azonosították a dél-afrikai vírust.
Mint mondta, tegnap kimutatták egy betegnél a dél-afrikai vírusmutánst.
A Neumann Diagnosztikai Laboratóriumban azonosították és elküldték a NNK-ba megerősítő vizsgálatra. Estérebiztosra kiderült, hogy dél-afrikai mutánsról van szó.
A brazil és a dél-afrikai mutánsról azt lehet tudni, hogy nehezebben kezelhetők, hiszen ellenállóbbak és az antitestjeink kevésbé tudnak megküzdeni vele Müller elmondása szerint.
Így előfordulhat, hogy egy már korábban koronavírussal megfertőződött személy ezzel az új variánssal újra meg tud fertőződni.
Ennek az esetnek még zajlik a járványügyi vizsgálata, azonban azt tudni lehet, hogy a fertőződött személy korábban egy olyan munkatársával érintkezett, aki Zambiában járt.
A brit mutánst eddig 418 személynél mutatták ki, 34 főnél egyéb más variánsokat, amik járványügyi szempontból nem eltérő viselkedésűek a már ismert koronavírustól, a cseh mutánst 9 főnél azonosították.
Új oltási stratégia lesz – állítja.
Fontolgatjuk, hogy az AstraZeneca esetében módosítsuk a második oltás idejét. Oltási stratégiát váltunk annak érdekében, hogy minél több embert olthassunk be
– mondja Müller.