Ti ott lesztek? Történelmet fogunk írni!
Magyar Péter nem akármire készül. A rendszerváltás utáni korszak valaha volt legnagyobb tömegdemonstrációjára.
Egy olyan horderejű eseményre, ami szimbolikus ás más értelemben is el fogja mosni a kormányt és a magyar emberekről a gyalázatot.
Jó eséllyel simán lekörözi majd a Tisza Párt ősszel startoló előválasztása nemcsak a hasonló, 2021-es ellenzéki akció 663 ezres adatát, de még a Nemzet Hangja szavazás 1,1 millió résztvevővel beállított saját rekordját is.
A megvalósítás logisztikai rémálom lesz komoly buktatókkal, ráadásul a siker mellett politikai veszélyekkel is járhat. De akkor miért éri meg Magyar Péteréknek?
Minden idők legnagyobb tüntetésére készülnek Magyar Péterék – Szimbolikus leszámolás a NER-rel?
Magyar Péter bejelentése, miszerint a rendszerváltás utáni korszak legnagyobb ellenzéki demonstrációját szervezik meg a választások előtt, nem csupán politikai húzás – hanem lélektani és szimbolikus hadüzenet is az Orbán-rendszernek.
A demonstráció célja, hogy megmozdítson és felrázzon egy olyan társadalmat, amely hosszú évek óta cinikusan belenyugodott abba, hogy a hatalom leválthatatlannak tűnik. A kérdés már nem az, hogy „meg lehet-e” szervezni egy ilyen akciót, hanem hogy mit jelentene, ha valóban sikerülne.
Tömegpszichológiai áttörés lehet
A NER egyik legfontosabb alapköve az a politikai pszichológiai állapot, amelyben az emberek elhiszik, hogy nincs alternatíva. Ezt az érzést nem lehet választási programokkal vagy sajtótájékoztatókkal lebontani – csak olyan látványos, kollektív eseményekkel, amelyek közös élményt adnak, új hitet és bátorságot.
Ha Magyar Péterék valóban képesek lesznek több százezer embert az utcára vinni – nemcsak Budapesten, de talán vidéki szimultán eseményekkel is –, akkor az egy kollektív öntudatra ébredés élményével érhet fel.
A hatalom jelenlegi túlélési stratégiája a társadalmi passzivitás. Egy olyan demonstráció, amely látványosan cáfolja ezt a csendet, pofon lenne a NER arcára.
A rendszerek nemcsak politikai bukás miatt omolnak össze, hanem lélektani összeomlás miatt is – amikor az emberek már nem félnek, nem tartanak a következményektől, hanem egymás szemébe nézve felismerik: többen vannak, mint a rendszer.
A szimbólum ereje
A demonstráció időzítése sem véletlen. Magyarék a választások előtti utolsó hónapokra időzítenék az eseményt – amikor a politikai figyelem és a társadalmi feszültség a csúcson van.
Ez nem csupán kampányesemény lesz, hanem egy politikai performansz, amely akár történelmi cezúraként is értelmezhető a NER történetében. Az üzenet: eddig és ne tovább.
A demonstráció nemcsak a hatalomnak, hanem az ellenzéknek is üzenet.
A 2021-es ellenzéki előválasztás után sokan kiábrándultak, a Tisza Párt most viszont új típusú politikai élményt ígér: nem pártot, hanem mozgalmat, nem kompromisszumokat, hanem egyértelmű üzeneteket. Ha ezt sikerül hitelesen átvinni a tömegen keresztül, az hosszú távon is átalakíthatja a politikai mezőt.
De miért éri meg?
A logisztikai kihívások, a kormányzati ellenreakciók, a provokációk és lejáratókampányok szinte garantáltak. Egy több százezer fős tüntetés megszervezése akár visszafelé is elsülhet, ha nem sikerül tömegeket mozgósítani.
De ha igen, akkor ez a pillanat lehet az, amikor a Fidesz először tényleg megérzi a talpa alól kicsúszó talajt. Ez lehet az a politikai törésvonal, ahol az „öröknek hitt rendszer” megreped.
És végül: ez a demonstráció nemcsak a Tisza Párt ügye. Ha valóban sikerül egy történelmi léptékű eseményt megszervezni, az újraértelmezheti a magyar politika kereteit. A hatalommal szembeni közös kiállás több, mint választásra való készülődés – ez a demokratikus öntisztulás egyik utolsó lehetősége is lehet.
Magyar Péter tehát nem egyszerűen tömeget akar az utcára vinni. Lelkeket akar felszabadítani. És ha ez sikerül, az a NER végét nemcsak elindíthatja, hanem szimbolikusan el is temetheti.